Rok 2010




21.prosince 2o1o
Ahoj,
tak vám zase píšu z lodi. Tentokrát jsou to střípky jubilejní dvacáté a poslední v tomto roce, snad se vám budou líbit stejně jako ty předchozí…
V úterý jsme dorazili do Rotterdamu před desátou ranní, tedy pouze s hodinovým zpožděním. Na to jak vypadaly silnice, to dopadlo ještě dobře. Byla tam zima jak v ruským filmu, ale dělal to spíš silný východní vítr, protože podle teploměru byly jen dva stupně pod nulou. Vlak do Vlaardingenu mi ujel těsně před nosem, další jel naštěstí za čtvrt hodiny. A na lodi jsem byl v po půl jedenácté. Trochu jsem se zabydlel, aklimatizoval a vyrazil jsem zpátky do Rotterdamu pro novou Dienstboek. To zase byla historka okresního formátu, ale podařilo se. Během mé dvoutýdenní nepřítomnosti na lodi Joop s Denisem nabořili pravou stranu levé šance, přesně uprostřed nápisu, je to pěkně promáčklé, to je tak na výměnu celýho kusu, to nikdo nevyrovná. Zevnitř je i oprýskaná barva.

Ještě jsem udělal nákup a zavolal Joop, že musíme do nakládky. A tak jsme před pátou vyrazili do Botleku, tam jsme dojeli za tři čtvrti hodiny, uvázali se na zámořák jménem Citron a po osmé začali nakládat. Šlo to dobře, v jedenáct bylo naloženo tisíc tun kokosového oleje a po půl dvanácté jsme už byli převázaný na štajgru, kde jsme měli ráno vykládat.
Ráno o deváté jsme přejeli na štajgr, kde v noci byl uvázaný ten zámořák a po různých peripetiích se zamrzlým potrubím na břehu jsme začali ve dvanáct vykládat. Ve čtyři bylo vyloženo a v šest jsme měli vyčištěné tanky. Tak jsme okamžitě a střelhbitě zamířili do Europoortu k ADM, pro rafinovaný řepkový olej. V osm jsme byli na místě. Celej den silný studený vítr a ráno to vypadalo tak slibně, i sluníčko trochu svítilo. Před devátou jsme začali nakládat a v šest hodin ráno bylo hotovo. Udělal jsem papíry a šel si lehnout. Naložili jsme 1100 tun rafinovaného řepkového oleje. Celou noc odporně sněžilo a foukalo. V sedm Joop vyrazil směr Dordrecht. Tam jsme vyčistili slobtanky a nabunkrovali. Večer po šesté hodině jsme se uvázali v Ijzendoornu a přijel za mnou na návštěvu Peter. Pěkně dlouho jsme se zase neviděli a tak bylo o čem povídat.
V pátek ráno musel Joop k doktorovi a tak jsme z Ijzendoornu vyjeli v půl jedné a v půl páté jsme byli ve Spycku. Nakládat jsme začali až po osmé a deset minut před půlnocí jsme vyjeli. Přiložili jsme k těm 11stům rafinovaného oleje, 700tun polorafinovaného a zamířili s tím do Leeru. Celou nakládku sněžilo a byla zima. Jeli jsme celou noc a celý den. Furt bylo odporně zima a šedivo. Na Ijsselmeer už je zase led, místama pěkně silnej.



Ledoborce ho už bourají, ale na konvoj to ještě není. Večer jsme to uvázali ve Skulenboarchu.
V neděli jsme vyrazili v devět a večer v deset jsme byli v Leeru. Poněvadž mrazy polevily, tak jsem umyl celou palubu, byla pěkně mastná. Po obědě jsme vyložili Monique za mostem v Bloemhofu a zase tu zůstali s Joopem sami. Přístav v Leeru je taky plnej ledu.
V pondělí to bylo dobrodružné hned od rána, prasklo nám na jednom potrubí těsnění a olej stříkal kde neměl, tak jsme to uvedli s Joopem na pravou míru a ve čtvrt na osm začli konečně vykládat. Já nainstaloval na přední jeřábek nové lano a pak jsem vyrazil do vsi a na nákup. Během mé „vycházky“ padla taková mlha, že nebylo vidět na dva metry, a vydrželo to až do noci. Odpoledne jsem vyčistil a vypumpoval levý slobtank, byly v něm zbytky palmového oleje. V osm jsem měl vyloženo a v devět vše hotovo, uklizeno a vyčištěné tanky.
Ráno jsme z Leeru vyjeli až po desáté, čekalo se na začátek přílivu. Mlha se nezvedla. U uzávěrových vrat na Ems spadlo do vody auto a tak byla mezi jednou a druhou hodinou zastavená plavba.

Projeli jsme ve dvanáct a tak nás to naštěstí nezasáhlo. Pod Groningenem jeden kontejnerák narazil v mlze do mostu. V Hollandsku byla větší zima než v Německu a mlha mrzla a vše bylo obalené bílou krustou z ledu. V noci jsme naložili Monique s Dennisem a před druhou ranní jsme se uvázali za komorou v Lemmeru.
Od úterý se zase jezdí přes Ijselmeer s konvojem.Je tam zase fůra ledu. To bude letos dlouhé…
Ve středu jsme vyjeli v pět ráno a v deset večer jsme byli v Europoortu a hned začali nakládat 2000 tun řepkového oleje. Odpoledne jsme se zasekli ve Vreeswijku před komorou, protože tam jednu opravujou a tak jsme tři hodiny čekali až na nás přijde řada.

V noci byla zima a pršelo. Bylo to odporné a hlavně začalo pršet, když jsem dokládal tanky. V sedm ráno jsem měl vše hotové, naložené a tak jsme vyrazili směr Botlek. Jízda na dvě hodiny. V Botleku jsme začali vykládat až v jedenáct, protože tady nikdo nevěděl do jakého tanku se to má vyložit a jediný člověk, co to věděl, měl jednání. Vypadalo to slibně, že před pátou bude vyloženo, ale po druhé hodině jsme museli zastavit vykládku a čekali jsme přes tři hodiny. Vyloženo bylo až v devět večer a v deset už jsme byli převázaný ve Vlaardingenu.
V pátek ráno jsme přejeli z Vlaardingenu do Maashavenu, tam jsme vyřizovali břehovou přípojku, protože tam nesmí běžet generátor. Vyčistil jsem tanky a pak jsme s Dennisem umyli špičku a zadek. Protože byl koopavod tak jsem navečer vyrazil do vsi a vrátil se před osmou s ušoupanýma nožičkama.
V sobotu jsem umyl gangborty a odpoledne se chtěl jít podívat na SS Rotterdam, ale byla nepřístupná strojovna a tak jsem to odložil na jindy, až bude přístupná kompletní loď. Tak jsem udělal pár fotek špičky s vlajkou. A pak už jsem si jen čet a věnoval se svým stránkám.
Celej víkend jsme prostáli, protože ten náš zámořák měl zpoždění. A tak jsme šli do nakládky až v pondělí ráno. Šlo to rychle (500 tun za hodinu) a tak jsme v poledne vyjeli.

Přejeli jsme do Spycku tam v noci přiložili 1000 tun řepkového oleje. A tak jsme měli 1000 tun kokosového oleje do Reisholzu a 1000 tun řepkového oleje do Mainzu. Vody bylo v řece dost.


V pondělí zase začalo sněžit. Byli jsme naplno naložený a tak nám voda tekla po gangbortu a vytékala na přední palubu kotevními skluzy. Voda byla těsně pod okrajem přední šance. Naštěstí nemrzlo a tak jsem neměl na přední palubě kluziště.



Ve středu v půl jedné ráno jsme dojeli do Reisholz a začali rovnou vykládat. Před šestou jsem měl vyloženo a v půl osmé, kdy jsme vyjeli jsem měl i umyté tanky a mohl jsem si jít s klidným svědomím lehnout.
Ve čtvrtek odpoledne jsme dorazili do Mainzu a přestože se vše milionkrát změnilo, jsme kolem deváté začali vykládat. Od večera hustě sněžilo. Napadlo asi deset centimetrů nového sněhu. Třikrát fuj. V jednu hodinu nad ránem bylo vyloženo. Tak jsme všechno odkuplovali, poklidili na palubě a chystali se k odjezdu. Jen se čekalo na kontroléra. Ten přišel s tím, že na břehu postrádají 87 tun produktu. U nás jsme všechno zkontrolovali a i podle počítače jsme byli prázdný. Chyba byla tedy někde na břehu. Odvázali jsme se. Hodili kotvu a ráno v pět jsme vyjeli.


V pátek jsme ve dvě hodiny dojeli do Kolína, dali auto na břeh a Joop s Monique odjeli a nechali mě tady napospas osudu. Ve čtvrtek měl Joopův brácha 65tiny, tak v pátek pořádal oslavu a v sobotu byl tradiční, každoroční, vánoční ples. Já jsem si v pátek udělal procházku po vánočních trzích, včetně jednoho středověkého. Dal jsem si čerstvě upražené mandle v cukru a bramborák. To byla dobrota. Už tuhle jsem koketoval s myšlenkou, že si budu muset pár bramboráků usmažit, takhle jsem to měl bez práce.



A v sobotu jsem zašel do čokoládového muzea a na vycházku do města. Dopoledne sněžilo a v muzeu bylo příjemně, přinesl jsem i tajné recepty a udělal tam fůru fotek.



Cestou do muzea jsem viděl šílence na kajaku.


Když přestalo sněžit, vykouklo sluníčko a udělal se krásný lehce mrazivý modrooblohový den, stvořený akorát pro vycházku do vsi. Jen kdyby těch lidí nebylo tolik…
Protože se v posledních dnech toho na palubě nedalo moc podnikat, tak jsem dny trávil ve strojovně pravidelnou údržbou a sajfováním stěn a stropu.
Neděle nezačala dvakrát nejlépe, probudil jsem se o čtvrt hodině a zjistil jsem, že nefunguje usměrňovač napětí, tím pádem nejdou ledničky, nouzové osvětlení, počítače a podobné vymoženosti. Chvíli jsem tady trochu strašil, nic jsem nevymyslel a tak jsem si šel zase lehnout. Když jsem vstal podruhé, tak jsem ještě jednou všechno obešel a jediné co mi z toho vyšlo, bylo, že odešel samotný usměrňovač. Zavolal jsem tedy Joopovi, ten se spojil s Allenwijse, ta nám tady dělala elektrickou instalaci a jejich technik se spojil se mnou. Společnými silami s „přítelem na telefonu“ jsem provedl nouzové řešení, než se vrátíme zpátky do Hollandska a oni nám přijedou namontovat nový měnič. A byla jedna hodina, když jsem to měl vše z krku. Udělal jsem si oběd a shrabal sníh, úplně zbytečně, protože o chvíli později začalo zase sněžit a v pět hodin bylo na palubě nových deset centimetrů sněhu – fuj.Joop se mi vrátil kolem sedmé, dali jsme auto na palubu a zamířili do Neuss, kde máme zítra ráno nakládat. Pozdě večer začalo pršet.
V pondělí jsme začali v sedm nakládat. V průběhu dne jsme postupně zjistili, co všechno nám přestalo fungovat. A je toho dost. Stejně si myslím, že je to následek našeho připojení v Maashavenu na břeh minulý týden. V jednu hodinu jsme měli hotovo a vyrazili. Se soumrakem jsme byli na první komoře na kanále a do Marl jsme přijeli v půl jedenácté a dali se na wachtštajgr. Před námi vykládala jiná loď. Na kanále se už dělá led. Teplota v noci byla na minus 10ti stupních. Byla to radost pracovat s provazy, jako bych se loď pokoušel uvázat na tyč, byly tak ztuhlé. To je tak si někde uvázat ruce. Ještě, že Joop najíždí všude klidně a pomalu. V půl čtvrtý ráno nám zavolali, že máme jít do vykládky, tak jsme se převázali, nakuplovali se a ve tři čtvrti na šest začali. Zima jak v ruským filmu. Ráno začalo zase sněžit. NEMÁM RÁD ZIMU! V jednu hodinu bylo vyloženo, nabrali jsme balast a těsně před třetí jsme vyjeli. Šlo to všechno dobře a tak jsme už byli po sedmé nad poslední komorou a tam se uvázali.
A to je pro letošní rok z lodě všechno.

Dnes je poslední letošní úplněk a zítra začíná astronomická zima. A já už teď jí mám plný zuby. Obávám se, že bude zase dlouhá.

Mějte se hezky a opatrujte se.
Váš Pavel

ZPÁTKY



9. Listopadu 2010
Ahoj z lodě,
posílám vám nejnovější zprávy z Favorieta.
Na loď jsem tentokrát mimořádně dorazil v pátek. V Rotterdamu jsem byl před osmou ráno, to bylo o víc jak o hodinu dřív, s jel vlakem do Zwijndrechtu, kde mne vyzvedla Monique. Ještě jsme zajeli pro Oegeho do Barendrechtu a po čaji s ním a Sonjou jsme odjeli do Pernis na loď. V půl jedenácté jsem byl už na palubě. Joop, Monique i Dennis odjeli a my tu zůstali s Oegem sami. Naložili jsme, přejeli do Botleku, tam celou noc vykládali a v sobotu ráno jsme se vrátili zase do Pernis a tam naložili zase řepkový olej, 1200 tun a odvezli ho do Neuss.
V pátek byl hezký slunečný, ale chladný den, sobota celá úspěšně propršela – nic moc. Byl úplněk.
V neděli večer přivezla Monique do Krefeldu Joopa a odvezla Oegeho domů. Dojeli jsme do Neuss a tam byly oba štajgry obsazené, tak jsme se dali do hráze za nimi. Zase jsem zkoušel fotit Měsíc, některé fotky se i povedly.
V pondělí jsme začali vykládat až ve dvě hodiny odpoledne, místo plánovaných šesti ráno ?. Před osmou bylo vyloženo a ještě jsme sjeli do Krefeldu. Byl jsem dvakrát kolmo nakoupit, protože jsem zapomněl lísteček a tím pádem jsem fůru věcí nekoupil. Aspoň jsem se hezky projel na kole. Počasí bylo příznivé, slunečné, leč trochu chladnější. V úterý ráno jsme vyjeli z Krefeldu. Já vyčistil tanky a kolem jedné jsme dorazili do Spycku. Nabunkrovali jsme a ve tři hodiny v noci jsme se dali na štajgr a v půl čtvrté začali nakládat. Pršelo a byla zima. Fuj, brrrrrrr. V půl desáté bylo naloženo a tak jsme vyrazili vzhůru do Mainzu.
Ve čtvrtek dopoledne jsme dojeli do Kolína a tam to nechali pod autoštajgrem, vyložili Joopa, protože musel do Hollandska k doktorovi. Počasí se umoudřilo a udělalo se hezky. Domyl jsem parník a pak čekal kdy dorazí Tomáš s rukama. Ti přijeli před půl pátou. Po menších peripetiích, kdy jsme hledali cestu na autoštajgr, protože normální vjezd byl uzavřený, jsme naložili auto a chlapci se nal odili. O něco později se vrátil i Joop, tak jsme naložili i jeho auto a pokračovali ještě v cestě až do Oberwinteru, kde jsme hodili kramle.
V pátek jsme projeli nejhezčí úsek Rýna a před devátou večer jsme dojeli do Mainzu. Počasí nám přálo a tak si to kluci užívali a moc se jim to líbilo. Ukázal jsem jim jak se zaplejtaj bumly, vzal jsem je do vyčištěného tanku, aby viděli jak to vypadá uvnitř. Taky fotili jako o život.
V sobotu jsme od sedmi hodin vykládali a po dvanácté hodině už jsme zase jeli po proudu, zpátky ku Hollandsku. Před půlnocí jsme to nechali v Benrathu.
V neděli jsme vyjeli v půl šesté a v půl deváté jsme v Duisburgu, vyložili auto a kluky, aby se mohli vrátit zpátky do Čech. Počasí nic moc, lilo jako z konve. V tom zmatku tady zapomněli termosku s čajem a Tomáš svetr. Já jsem tady pak poklidil a vypral. Nainstaloval na své místo počítač a doladil ostatní drobnosti, které zde během návštěvy doznaly změn. Večer v Dordrechtu jsme vyložili Monique a přišel Dennis. Počasí se umoudřilo a navečer svítilo i sluníčko. Kolem desáté jsme dojeli do Pernis a začali nakládat. Jenže nakládka se jaksi žvejkla a odjeli jsme odtamtud až v pondělí v jednu hodinu po poledni.
Protože jsme jeli celou noc, byli jsme v Neuss v úterý po obědě, ve tři jsme začali vykládat a před devátou jsme už byli převázaný u Thywissenu s vyčištěnýmu tanky a připraveni k nakládce.
Ve středu jsme naložili 1500 tun řepkového oleje a v jednu hodinu vyrazili směr Marl. Tam jsme dorazili kolem jedné hodiny v noci a ve dvě začali vykládat. Před devátou jsem měl vyloženo. Nabral jsem balast a po jedenácté jsme vyjeli. Po čtvrté jsme už byli na Rýně, tak jsem zase balast vypumpoval vyčistil tanky a v půl osmé jsme dojeli do Emmerichu. Počasí teda nic moc celou noc i den úspěšně pršelo a když jsme vyjeli na Rýn, tak začalo i pěkně foukat. V Hollandsku bylo i 8 stupňů Beaufoarta.
V pátek jsme se zpožděním začali nakládat až v půl jedenácté 330 tun glycerinu, šlo to závratnou rychlostí kolem 50 tun za hodinu, to byl děs. Celý den nepřestalo pršet. Před sedmou jsme odjeli a v půl osmé Jsme už nakládali ve Spycku. Tam to taky nešlo nejrychleji. Před půl druhou v noci jsme vyjeli do Europoortu.
V Europoortu jsme začali v poledne vykládat, o šesté bylo hotovo a tanky vyčištěné. Přejeli jsme k zámořáku do Botleku, který na nás už celé odpoledne čekal. Tanky byly suché a tak jsme mohli hned začít nakládat. To byl fofr, před jednou po půlnoci bylo naloženo. Zůstali jsme na zámořáku uvázaní a v neděli ráno v půl deváté jsme vyrazili do Belgie. V Terneuzen za komorou jsme vyložili Monique a ve tři čtvrti na deset dojeli do Rieme.
V pondělí ráno jsme se sebrali a jeli vykládat nejdřív do Gentu. Tam jsme vyložili 900 tun, vrátili se zpátky do Rieme, kde jsme vyložili zbytek. V mezičase vyčistili tanky a po vykládce se vrátili zpátky do Gentu. Zase pěkně lilo, mám palubu celou černou od popílku a dalšího humusu ze železáren v Zelzate. To mě čeká zase umejt celej parník.
V úterý jsme dopoledne začli nakládat 1500 tun umělého hnojiva pro Haucouncourt, takže jedeme na Moselu. Ve čtvrt na pět bylo naloženo a pak jsme ještě dlouho čekali na papíry. V 5 hodin jsme vyrazili směrem na Dordrecht, kde zítra nabunkrujeme, nabereme Monique a budeme pokračovat vzhůru do země galského kohouta, jak se někdy vzletně říká. Vychází to úplně blbě, protože v pondělí máme v Haucouncourt vykládat. To bude dobrodružné cestování do Čech. No, uvidíme, jak to všechno dopadne. Ono se to nějak vyvrbí.
Počasí je v posledních dnech neustále mokré a větrné a chladné. Aspoň bude dost vody, jen aby jí nebylo zase až přes příliš, a nebyla zastavená na Mosele plavba…
Mějte se hezky a opatrujte se.
Myslím na vás.
Pavel
P.S. A opět pár obrázků návdavkem.


Pokus o fotku Měsíce.


Tomáš vstupuje v Kolíně na palubu.


Tomáš a Jakub poprvé na Favorietu.


Prohlídka strojovny.


Tomáš fotil jak o život.


Únava po obědě.


David odpočívá.


Vysvětloval jsem klukům pletení bumlů.


Byli jsme se podívat dole v tanku.


Pozdrav od Davida.


Ptáci táhnoucí k jihu.


Podzimní vrba za malé vody v Neuss

ZPÁTKY



9. Října 2010
Ahoj,
tak vám přináším nové povídání z lodi.
V pondělí 13tého jsem v sedm hodin ráno vyrazil autem s Tytýnkem a druhým Zděndou na loď do Neuss. Tam jsme byli před třetí hodinou, Favoriet tam už byl. Ještě jsme zajeli do Realu na nákup, pak naložili auto na palubu, vyložili naše věci a nastěhovali se. Stavili jsme se podívat i v Saturnu, v informacích tam mají zeď ve stylu Pink Floyd. Večer jsme se ještě převázali na štajgr, abychom nemuseli ráno.
V úterý jsme začali kolem sedmé nakládat 1500t řepkového oleje a v půl jedné jsme vyrazili do Marl. Tam jsme byli v jedenáct večer a něco po půlnoci jsme začali vykládat. V půl deváté jsem měl hotovo, nabral jsem ještě 1000 tun balastu a ve čtvrt na jedenáct jsme vyjeli. O deváté jsme se pak uvázali v přístavu v Ijzendoornu.
Ve čtvrtek jsme přejeli do Dordrechtu, tam vyčerpali slobtank, vyložili auto na břeh a zakotvili na Rietbaanu u Koose a čekali na zámořák, který měl přijet v sobotu dopoledne. Byla pěkná zima a tak jsem měl nejen bundu, ale i kulicha ?. Rozebrali jsme s Joopem podlahu v kormidelně, protože se tam musel natáhnout nový kabel k anténě a černé skříňce. Joop mi málem uříz prsteníček na levé ruce, přímočarou pilkou. Navečír jsme s klukama zajeli na malý výlet a nákup do Dordrechtu.
Pátek jsem celý strávil taháním kabelů po kormidelně, pomáháním s instalací černé skříňky a uváděním podlahy do původního stavu. Kluci byli dopoledne na výletě v Kinderdijku. Měli jsme možnost se seznámit s místním bláznem Adrienem, který tam jezdil na loďce a hlásal svá moudra. Navečír jsme si udělali výlet k moři do Scheveningenu, na holandskou riviéru. Bylo sice větrno, ale skrze mraky se prodíralo sluníčko a tak jsem udělal hromadu obrázků rozbouřeného moře. Ty fotky mají atmosféru, mám z nich velkou radost. Vrátili jsme se pěkně vyfoukaní a to byla pravá chvíle na grog.
V sobotu jsem dočistil tanky, doosadil černou vzadu na šanci a po poledni jsme si udělali výlet do Amsterdamu. Počasí nám přálo a tak jsme se zašli podívat i na trh, Pink Floyd café už neexistuje, to bylo zklamání, chtěl jsem ho klukům ukázat. A pak jsme chodili městem podél grachtů a nasávali atmosféru sobotního odpoledne. Bylo to moc fajn. Večer jsme se vrátili pěkně uchození. Ještě jsme zabalili a naskládali věci klukům do auta a pak udělali pár společných fotografií.
V neděli ráno kluci odjeli, já tu poklidil a vypral. V půl třetí jsme vyrazili do Rotterdamu. Po půl šesté jsme byli na místě a nakládat začali v půl desáté. Před třetí ranní bylo naloženo a kolem půl páté jsem se dostal do postele. Spal jsem až do jedenácti. Umyl jsem špičku a palubu. Po třetí jsme v Lobith naložili Monique s Dennisem.
V Marl jsme byli v úterý ráno a víceméně hned jsme začali vykládat. Před devátou večer bylo vše hotové i s nabraným balastem a tak jsme vyrazili zpět do Hollandie s tím, že se v sobotu bude nakládat ve Spycku a pojedeme do Leeru.
Ve středu a ve čtvrtek byly dva krásné krátkokalhotové dny a tak jsme natírali jako o život. Chodil jsem jen v kraťasech a bez trička. Špička už je natřená a osazená se vším všady a horní paluba také téměř hotová. Jenže ve čtvrtek večer nastal podzim, začalo pršet a do toho bouřka, no fuj počasí.
Vše se opět změnilo a tak jsme místo čekání v Lobith na nakládku ve Spycku odjeli nakládat do Rotterdamu ze zámořáku ricínový olej pro Krefeld.
V pátek jsme na Calandkanale naložili ze zámořáku 1100 tun ricínového oleje, přejeli do Rotterdamu a tam se uvázali na noc na Terzo a dali s nimi přátelskou řeč. Zase pěkně pršelo, tradičně jako vždycky při vázání ?.
V neděli večer jsme dojeli do Krefeldu. Už jsem tu zase zůstali sami s Joopem. Monique s Dennisem v neděli večer odjeli domů.
V pondělí jsme vyložili, vyčistili tanky a zůstali stát v Krefeldu, protože ve Spycku jsme měli nakládat až v úterý v deset hodin večer.
V úterý jsem musel ještě jednou vyčistit tanky, nebyly dostatečně čisté, tak jak jsme si představovali, to jsem udělal za jízdy, ještě než jsme dojeli do Spycku. V Lobith jsme naložili Monique a do nakládky jsme šli až po třetí hodině ráno ve středu.
Od neděle večer pršelo a bylo furt zataženo a zima, je tu zkrátka podzim a navrch ještě ranní mlhy. Fuj.
Nakládka se jaksi protáhla a ze Spycku jsme vyjeli až v půl desáté. Byl nádhernej východ slunce. Den se vydařil a byl pěknej slunečnej a tak jsem umyl zbytek paluby, aby se dala natřít. V půl pátý jsem odpad a usnul na sedačce. Večer jsme v Neuss nabrali Base Leenova tátu, abychom mohli jet celou noc, protože v pátek jsme museli v Mannheimu bezpodmínečně vyložit.
V pátek brzy ráno jsme dojeli do Mannheimu, nejdřív vyložili Basovo a Moničino auto a pak přejeli na štajgr. V půl 11té jsme začli vykládat a po čtvrté jsme měli hotovo. Dopoledne stejně jako dva předchozí dny pršelo, ale v poledne se počasí umoudřilo a začalo svítit i sluníčko. Večer jsme dojeli ještě do Mombachu a tam se uvázali na loď jménem Enok, na které jezdí nějaký Joopův příbuzný.
To je hodně zajímavá loď přes půl roku stála na loděnici v Kielu a předělávali jí kompletně strojovnu. Má teď elektrický pohon ?. To je něco úžasnýho, v tý strojovně za jízdy dělá největší rachot vodní pumpa. Šrouby jsou poháněny elektrickými motory Torque. Běží jim jeden velký generátor na špičce. Je to ekologické, ekonomické, efektivní – zkrátka nemá to chybu. Móóóc se mi to líbilo.
V neděli odpoledne jsme naložili ve Spycku a ještě jsme popojeli nad Wessel. Na a v noci z úterý na středu jsme vyložili v Mainzu. Ve středu ráno jsme vyrazili z Mainzu zpátky dolů a během dopoledne jsme se dozvěděli, že máme ještě večer naložit 1000 tun metylesteru v Duisburgu a ve čtvrtek to vyložit v Reisholzu. Tak jsem pečlivě vyčistil a vysušil tanky, abychom mohli nakládat.
Počasí je střídavě oblačně podzimní, ale převážně svítí sluníčko a fouká vítr, ale je stále teplo. To je moc fajn.
V noci ze středy na čtvrtek jsme v Duisburgu opravdu naložili a v půl sedmé ráno jsme vyrazili směr Reisholz. Tam jsme byli o polednách a po několikrát změněných informacích o vykládce jsme před jednou začali vykládat. V osm jsem měl vyloženo a v devět vše uklizené, včetně vyčištěných tanků. Byl jsem pilnej ?. Vyrazili jsme do Rotterdamu.
Před šestou jsme dorazili do Europoortu a hned začali nakládat. Tentokrát je to závratných 2100 tun řepkového oleje, to znamená, že budeme úplně naložený. Někdy nad ránem bude naloženo a rovnou přejedeme do Botleku, kde máme vykládat. A v neděli by jsme měli nakládat z nějakého zámořáku teplej olej. No uvidíme…
To je pro tentokrát vše.
Mějte se hezky a opatrujte se.
Váš Pavel


Na tomhle jsem před patnácti roky jezdil.


Taková byla zima


Vlny pod pierem ve Scheveningenu


Tytýnek na pobřeží


Maják ve Scheveningenu


Místní blázen


Památník na Damu


Kola u hlavního nádraží v Amsterdamu


Tři floydiani


Noční osvětlení zábavního parku v Kalkaaru


Noční hotel


Vesnička v údolí nad Rýnem

ZPÁTKY



24. Srpna 2010
Ahoj z lodi,
přináším vám letní, prázdninové povídání z mého pobytu na lodi. Ať se vám líbí.
Ve středu na večer jsem s Jardou Horáčkem a jeho ženou Blankou dorazili do Neuss, půl hodiny čekali než přijel Favoriet a pak jsme se tam po všech procedurách uhnízdili na noc. Byl tu Oege a Sonja, protože Joop odjel do Španělska na dovolenou. Večer jsme se byli projít ve vsi a dali si na zahrádce pivo.
Druhý den jsme před polednem vyrazili do Spycku, tedy nejdřív do Lobith, tam jsme vyložili Jardovo auto a přenocovali v přístavu. Dopoledne Jarda s manželkou odjeli poznávat krásy Holandska a já opět osiřel. Byl jsem se chvíli projít po okolí a v jedenáct jsme odjeli do Spycku nakládat. Nakládat jsme začali až v 5 hodin odpoledne a hotovo jsem měl před půlnocí. Naložili 1300 tun řepkového oleje a ty jsme odvezli do Mainzu. Tam jsme v byli v pondělí po jedné, ale s vykládkou jsme začli až v sedm večer. Zase jsem se nedostal do postele před jednou.
Z Mainzu jsme přejeli do Neuss a v úterý v noci tam naložili 1200 tun, pro změnu řepkového oleje. Do Marl jsme ve středu dojeli brzo a před pátou už jsme vykládali. V půl jedenácté bylo hotovo, ale ještě do jedné hodiny nad ránem jsem pumpoval 1000 tun balastu, abychom prošli pod mosty.
Poslední dva dny se nám počasí pěkně pokazilo a každou chvíli pěkně leje. Před tím jsem stačil obrousit zadní vnitřní i venkovní šanci a přední vindu. Zadní vnitřní šance už je i nově natřená, musím se pochválit – povedla se mi.
Víkend jsem strávil sám v Lobith, tady jsem obrousil přední šanci zvenku a i z poloviny natřel, ale ouha, přišla průtrž a tak jsem to musel znova obrousit a v pondělí před nakládkou ve Spycku jsem ji natřel podruhé. Tentokrát úspěšně. Ve Spycku jsem večer naložil a druhý den jsme dojeli do Europoortu, tam jsme ke 13stům tun ze Spycku přiložili dalších 400 tun a jeli to vyložit do Botleku. V Dordrechtu mne opustil Oege a vrátil se Joop z dovolené. V Botleku jsme od tři čtvrti na jednu v noci vykládali, před osmou jsem měl vyloženo pak jsem rovnou vyčistil tanky, protože spánkovou krizi jsem překonal, v Dordrechtu jsme vypumpovali slobtanky, přejeli jsme ke Koosovi a já šel na nákup. Bylo pěkně sluníčko.
Ve čtvrtek bylo od rána zataženo a tak jsem začal brousit zrcadlo. Po chvíli začalo pěkně lejt, tak jsem utek´ dopředu a pokračoval až když přestalo. Odpoledne jsem začal brousit pravý bok, ale přišla na mě říční policie a zakázali mi to, pak nám chtěli dát s Joopem pokutu a vůbec nebyli dvakrát příjemný. Jednu chvíli to vypadalo, že nás bez rozsudku zastřelí za úsvitu. Nakonec to dopadlo dobře a udělali jen bububu. V sobotu ráno jsme vyrazili od Koose do Antverp nakládat ricínový olej. Hned po ránu jsme měli malý zádrhel. Nemohli jsme vytáhnout kotvu, naštěstí byla nad kormidly a tak jsme ji nechali, tak jak byla. Jenže během jízdy se hýbala a točila a tak mi úspěšně omlátila, co jsem předchozí den tak pracně obrousil a natřel. Budu to muset udělat ještě jednou, až bude příhodná konstelace hvězd. Večer v Antverpách jsme problém odstranili a vytáhli ji až nahoru. Nakládat jsme začali až v neděli nad ránem, v půl třetí. V deset bylo sice hotovo, ale do dvou jsme čekali na všechny papíry a celní dokumenty. Byla neděle. A to je vždycky katastrofa.
V pondělí o jedenácté večer jsme se uvázali v Krefeldu a v úterý jsme celý den vykládali a čistili tanky. Na noc jsme tam zůstali, protože stejně nebyla další práce. Večer se na nás uvázalo Terzo, to jsou naši známí, tak jsme popovídali a společně povečeřeli. Taková malá společenská událost. V úterý jsme dojeli do Lobith a ve středu odpoledne jsme měli nakládat ve Spycku. Ráno jsem obrousil a natřel ještě jednou přední šanci na obou stranách od písmen dozadu. Z druhé strany štajgru se uvázala česká loď Poseidon, bývalá MN 8501, dal jsem se s klukama do řeči a po hodině hovoru jsem zjistil, že jeden z nich je můj spolužák Pavel Křivan. A ještě navrch z té samé vesnice jako Jarda Horáček, co tu byl se mnou na začátku turnusu. Tak jsme se trochu víc zapovídali, od průmky jsme se neviděli, bylo to milé setkání. Ve Spycku jsme nakonec začali nakládat až v osm večer, neměli dost produktu. Ve čtvrtek ráno jsme vyjeli do Leeru. Tam já jezdím rád. Dopoledne jsem obrousil zadní vindu a pak jsem ji i natřel, už je zase krásně modrá. V Amsterdamu začal Sail 2010 velkolepá akce, trvající pět dní a během které se Ij změní v jednu velkou tlačenici všech možných plavidel. Jako první do města přijela do města Královna na plachetnici Stad Amsterdam. Pěkné to bylo, ale těch lidí, to muselo být šílené. V sobotu jsme se večer uvázali v Delfzijl a v neděli dopoledne jsme jeli s přílivem. Počasí se nám pokazilo, je zataženo, každou chvíli poprchává, ale je teplo a tak se dá chodit v kraťasech. Kolem druhé jsme byli uvázaní v Leeru, dali jsme člun na vodu a já obrousil a zaflekoval červený pruh pod špičkou. V pondělí jsme začali před půl sedmou vykládat a od rána mrholilo, pak jsem byl na nákupu a cestou tam i zpět jsem úspěšně zmoknul, a to tak, že úplně. Foukal pěkně silný vítr 7 stupňů Beaufourta a bude hůř. V úterý ráno jsme vyjeli z Leeru a zamířili do Amsterdamu. Přes Ijsellmeer to pěkně foukalo, byla průtrž, po ní dvojitá duha, blesky a navrch úplněk. V Amsterdamu jsme naložili ze zámořáku 1800 tun glycerínu a jedeme s ním do Delfzijl. Takže ještě jednou zpátky na Friesland.
Mějte se hezky, opatrujte se a užívejte poslední dny prázdnin.
Váš
Pavel

Jarda a Blanka – čekáme až přijede Favoriet.


Už jedou!


Vaříme.


Blanka si užívá holandského povětří.


Pavel na špičce Poseidonu v Lobith.


Vítejte na Frieslandu.


Drtírna v Leeru

ZPÁTKY



29.Května 2010
Ahoj,
přináším vám další Hollandské střípky, tentokrát už slunečné, teplé a krátkokalhotové.
Ale zase hezky popořádku.
Na loď jsem dorazil v úterý 11.května nad komorou v Dorstenu. Ráno jsem vystoupit před sedmou v Utrechtu o půl osmé jel vlak do Oberhausenu, tam jsem přestoupil na courák a dojel až do Dorstenu. Ten courák staví i u Warner Bros. Movie Parku , to jsem netušil, že je to tak blízko od Marl. Z nádraží jsem si vzal taxík a ten mě hodil na komoru. Na lodi jsem byl těsně po desáté hodině a hned jsme vyjeli. Do Marl jsme přijeli v půl 12té, ale do vykládky jsme šli až v pět hodin. O půlnoci bylo vyloženo, tak jsem napumpoval 1000tun balastu a v půl 3tí jsme už zase byli na cestě do Spycku, tam jsme byli v půl 10té. Akorát jsem dočistil a dovysušil tanky, tak to vyšlo přesně tip top. V šest hodin jsme měli naloženo 1850 tun řepkového oleje a vyrazili do Leeru. Otevřel jsem dekslíky na ochozech, některé šrouby jsem musel odvrtat a pak to všechno obrousil a několikrát to musel natřít, protože to tam pěkně rezlo.A protože jsme měli vykládat až v pondělí, tak jsme si z toho udělali vyhlídkovou cestu a každou chvíli někde stáli. V sobotu odpoledne jsem byl na vycházce kolmo v Groningenu, bylo pěkné počasí, a na náměstí byla pouť. Taky byl trh a tak byla všude spousta lidí, téměř jako much. A v neděli ve tři jsme dojeli do Leeru. V pondělí jsme celý den vykládali a vyrazili v úterý ráno směrem na Amsterdam, s tím, že se ještě nic noví o další nakládce. Nakonec to dopadlo tak, že jsme jeli zpátky do Spycku a znovu do Leeru. Během nakládky jsem zase všechny dekslíky na ochozu zavřel a vykytoval kolem silikonem, takže už by to tam nemělo vůbec reznout.Naložili jsme ve čtvrtek odpoledne a ještě popojeli do Zwolle, tam jsme se uvázali o půl druhé, s tím, že ráno kolem šesté vyrazíme. Ale nebylo tomu tak, Joop si to ráno odvázal, ale neodjel, nasedli jsme na mělčinu a už jsme se nehnuli, nejdřív jsme se nahnuli 30centimetrů na bok a nic. Zkoušel jsem přepumpovat náklad ze zadku na špičku, ale ani to nepomohlo, už jsme vymýšleli katastrofický scénář, že o půl deváté zavoláme do kanceláře, ať pošlou nějakej prázdnej parník ať do něj můžeme odlehčit. Naštěstí, kde se vzal tu se vzal malý remorkér a ten nás pomohl strhnout zpátky do řečiště. Tak jsme v konečném výsledku měli zpoždění pouhé 2 a půl hodiny. Na tu bídu jak špatně to vypadalo, to dopadlo vlastně dobře. Do Leeru jsme nakonec dorazili v sobotu po poledni. A to jsme ještě měli malé dobrodružství, když jsme vjížděli na Ledu, to je ta říčka na které je Leerská komora, byl tak silný odliv, že nám to otočilo špičku proti břehu a málem jsme si nasedli, tak jsme se otočili kolem své osy a napodruhé už nám to vyšlo. Odpoledne jsem se byl podívat ve vsi a koupil jsem vám tam překvapení na prázdniny, těšte se. Večer jsem pak od šesti, do rána do šesti vykládal. Ráno vyčistil první tři tanky a celý zbytek dne proflákal. Večer jsem zase od šesti vykládal a před půlnocí jsem měl vyloženo a vyčištěný čtvrtý tank. Tak mi pak na pondělí zbyly na vyčištění jen dva poslední. A jeli jsme do Pernis, to byla cesta se kterou nikdo nepočítal. Jenže dojeli jsme v půl jedenácté večer a nakládat jsme začali ve tři čtvrti na tři v noci a odjížděli jsme v poledne, a to jsme nakládali pouze 1000 tun.. Ve čtvrtek jsem vyložil v Emmerichu, Joop mě opustil a pozdě večer přijel Oege. Bylo pěkně a tak jsem natřel lakem vnitřní část můstku, spodek kormidelny a nohu.Měl jsem malý zádrhel při dovykládání posledního tanku. Malá sací trubka se ucpala a nenasávala, tak jsem to vycuc velkou a zbylo mi něco v tanku. Při čištění jsem zjistil, že při nakládce byly v trubkách na břehu zbytky teplého oleje a ten ztuhnul a ucpal sání, tak jsem tam musel strčit ruku, téměř až po rameno a vybrat to. Měl jsem pravou paži pěkně promaštěnou ? Po desáté jsem měl tanky vyčištěné a připravené k nakládce. Ráno v 5 jsme vyjeli, v 6 byli ve Spycku a v půl sedmé jsem už zase nakládal 1800 tun, pro změnu zase do Leeru. V sobotu jsme dojeli do Gaarkeuken, což byla čára přes rozpočet, původně bylo naplánováno dojet jen do Spannenburgu a že Oege odjede domů. Měl jsem předběžně domluveno s Kačenkou, že by pro mne zajela a já bych jim pomohl s pracemi na nové koupelně. Tak to nevyšlo. Joop se vrátí v neděli večer. V pondělí dojedem do Leeru a vykládat budeme až v úterý, protože nemají v tancích dostatek místa. A podle posledních zpráv by jsme se měli otočit ještě jednou do Spycku a zpět. No uvidíme. Dnes je Aqua Kids fotbalový turnaj, maj štěstí s počasím, předpovědi malovaly čerty na zeď a hlásily déšť. Aspoň zítra dotřu bočnice můstku a tu kulatou trubku co je kolem dokola.
Tak jsme dojeli, stojíme pod komorou v Gaarkeuken, Oege odjel domů a já tu zase osiřel.
Začalo pršet…
Mějte se hezky nezlobte a učte se a užívejte hezké počasí.
Váš Pavel

P.S. A ještě pár obrázků

Bójka na Ijsselmeer před Lelystadem.


Plachetnice před Houtribsluis.


Radniční věž v Leeru při západu slunce.


Takhle zapadá slunce na Frieslandu.


Větrná elektrárna v Emmerichu.


Dieter přináší čerstvé housky.


Elektrárna Harculo, sem jsme vozili jeden čas melasu.


Oegemu svítilo sluníčko do očí a tak si našel slušivou čepici.

ZPÁTKY



18.Dubna 2010
Ahoj,
tak vám zase přináším další povídání z lodi, i když jsme toho tentokráte moc nenajezdili, tak mám zážitků víc než dost ?.
Ale pěkně po pořádku.
Na loď jsem dorazil v úterý 23. března v půl dvanácté. V Rotterdamu jsme byli brzo a tak mi to pěkně vycházelo s vlakama do Antverp a do Gentu, tam jsem pak půl hodiny čekal na autobus do Rieme, kde jsme vykládali palmový olej.Večer jsme měli vyloženo, hned jsme vyčistili tanky a druhý den jsme o půl jedné, když byly tanky dočištěné vyrazili do Antverp. Tam jsme dojeli v půl deváté a zasekli se tam až do soboty. Nejdřív se čekalo až přijede zámořák, pak až nastartujou vykládku, před námi byla ještě jedna loď a my přišli na řadu až v pátek večer.

Před půlnocí jsme měli sice naloženo, ale do tří hodin jsme čekali na kontroléra a na papíry.Takže jsme po třetí ranní vyjeli a před poledním jsme byli zpátky v Gentu.

V Gentu jsme v neděli dopoledne vyložili a vyrazili hned do Pernis, kde jsme v úterý ve tři hodiny začali nakládat 1000 tun bionafty a vezli jsme ji do Neuss. Ve středu večer jsme dorazili do Neuss. Na apríla jsme to vyložili, hned jsme vyčistili tanky a já si potom zašel do města vyzvednout nůž od Nutelly a koupit si krabičku se čtyřmi díly starého Schimanskiho. Cestou zpátky na loď jsem našel na chodníku pětieurovku. Taky jsem pěkně během vycházky zmok a málem mne utloukly kroupy velké jako hrách. V šest hodin jsme vyjeli vzhůru dolů do Spycku. Ve Spycku jsme byli v pátek v půl sedmé večer. Při čekání na nakládku jsme stáli na lodi Joopových známých, jméno mi nějak vypadlo, ale měla naloženo 2000 tun slunečnicového semínka.

Do nakládky jsme šli až v sobotu odpoledne, nejdřív jsme naložili 240 tun řepkového oleje, to bylo za hodinu hotové. Ale zbylých 1655 tun slunečnicového oleje jsme začali nakládat až v devět hodin večer, naloženo jsem měl před jednou a ve tři čtvrti na dvě ráno jsme se vydali na cestu do Europoortu. 240 tun řepkového oleje jsme vyložili u ADM v Europoortu v neděli po poledním, pak jsme přejeli do Vlaardingenu a tam vyložili slunečnicový olej. Po vykládce jsme zůstali stát na štajgru a ráno v osm jsme odjeli do Dordrechtu k Doldermanům, aby se nám podívali na hlavní motor. Tady jsem byl na vycházce po velikonočním městě, ale nic, vůbec nic, úplně mrtvé a vylidněné město. U starého přístavu jsem potkal krásného modrého Lomaxe.

Bylo sice hezky slunečno, ale zima jak v morně. V Dordrechtu jsme se zasekli až do čtvrtka, kdy jsme přejeli ke Koosovi do H.I.Ambacht, tam jsem vybrousil sváry v jednom tanku a vyměnil budíky a ventily na vyhřívacím systému. V pátek jsem systém zase natlakoval a odvzdušnil. V pátek kolem sedmé jsme odjeli do Europoortu naložit 2100 tun řepkového oleje, ty jsem měl po páté ranní v sobotu naložené, hned jsme přejeli do Botleku k Vopaku Noord a zase je tam vyložili, to bylo před pátou odpolední a v půl osmé už jsme stáli v S´gravendeelu v přístavu. V neděli jsme přejeli na loděnici TeamCo v Heusdenu, kde Michel dostavoval svou novou loď jménem Queste a my mu jeli pomoc natírat a brousit a vůbec pomáhat s dodělávkami. Loď je to 135 metrů dlouhá a 11.4 metru široká, 4200 tun nafty nebo benzínu uveze, je to veliká bestie… Odpoledne jsem se byl podívat v Heusdenu, moc hezké městečko, pevnost, někdy ze čtrnáctého století. Taková velká přerostlá Zlatá ulička ? , kdyby tam v ulicích nebyla auta a nerušila dojem, bylo by to moc pěkné. Je tady spousta pěkných historických domů, tři kostely, trosky kulatého vodního hradu, tři větrné mlýny a několik přístavů. Celé městečko je obehnáno dvojitým vodním příkopem s palebnými pozicemi pro děla. Podíval jsem se do dvou galerií, v jedné vystavovala místní umělkyně Adry své obrazy,

ty se mi moc líbily. Můžete se na její díla podívat zde na www.adry.nl. A pak jsem byl v místním městském muzeu, kde měli nádherný model Heusdenu postavený na 35ti metrech čtverečních.



Odpoledne bylo celé zamračené, pošmourné a v závěru jsem i zmokl. Takže fotky jsou takové bledé a nevýrazné, budu se jim muset trochu věnovat, aby měly trochu úroveň. To byl poslední ošklivý den a pak celý týden jen modrá obloha a sluníčko. A pak jsme až do čtvrtka brousili a natírali palubu u Michela na Queste a stejně jsme to nestihli všechno. V pátek měl zkušební plavbu. Ve středu byl na loděnici s velkou slávou spouštěn na vodu nový sací bagr, to bylo taky pěkné vidět.

Ve čtvrtek jsme přejeli z Heusdenu zase do S´gravendeelu a tam to nechali.




Já v pátek kolmo vyrazil do Dordrechtu, bylo to deset kilometrů, uf. Potřeboval jsem něco zařídit. Jel jsem poprvé na kole tunelem pod vodou. Joop mě na víkend zase opustil, v pátek byl na té zkušební plavbě a v sobotu a v neděli mají nějaké akce.

V sobotu ráno přijel Oege a vyjeli jsme nakládat do Vlaardingenu 1800 tun kokosového oleje pro Reisholz. Do Vlaardingenu jsme přijeli před jedenáctou a ve čtvrt na dvanáct už jsme nakládali a večer se to nějak protáhlo, ještě jsme velkolepě manévrovali v Rotterdamu mezi přístavy až nakonec jsme se po desáté uvázali v Maashavenu. Dnes byl moc pěknej den, odpoledne bylo na sluníčku přes 35 stupňů. Zítra brzo ráno vyrazíme, v Millingenu musíme ještě nabunkrovat a počítám, že v úterý budeme vykládat v Reisholz. Co bude dál se uvidí, nikdo nic neví
Mějte se hezky, dobře se učte a nezlobte.
Váš Pavel

ZPÁTKY



4.Března 2010
Ahoj,
turnus se blíží pomalu ku konci a tak je čas na další „střípky“ z plavby.
A hezky od začátku, autobusem jsem jel do Utrechtu a odtamtud jsem se vlakem přesunul až do Delfzijl. Měl jsem štěstí, vlak jel za dvacet minut a přímo do Groningenu, cestou jsem zavolal Joopovi a ten mi řek, abych jel až do Delfzijl a nemusel na ně dvě hodiny čekat v Groningenu, že mne tam vyzvedne Jacqueline a hodí mne autem na loď. Ve čtvrt na deset jsem byl na místě a v půl desátý jsme už pili v kormidelně společně čaj i s Jan-Pieterem a Jacqueline. V půl jedenácté jsme vyjeli a zamířili do Spycku. Před komorou v Lemmeru jsme vyložili Joopa, protože musel k zubaři, jako každý rok před dovolenou ho začaly bolet zuby. Přes Ijsselmeer jsme jeli s Monique sami. Dojeli jsme do Kampenu, tam se Joop vrátil a Monique odjela domů.Ve čtvrtek jsme naložili ve Spycku 1850 tun řepkového oleje a vyrazili zpět do Leeru. Druhý den jsme po poledni dojeli za most ve Spannenburgu, to je tam odkud jsem minule odjížděl. Ještě jsme se s Joopem společně naobědvali a pak jsem byl zanechán svému osudu. Joop odjel domů a sobotu ráno měl přijet Oege. Jenže v jedenáct večer bušení na dveře a za nimi Oege. Že se na mě tak těšíl a přijel už večer. Ne v sobotu je špatný spojení a tak by byl na lodi až kolem poledne, tímto jsme získali půl dne a nemuseli se nějak stresovat. V neděli odpoledne jsme dojeli do Leeru, po velkolepém manévru, protože přístav byl plný ledu jsme se uvázali a připravili k vykládce. V pondělí jsme do celý den až do půl desáté vykládali, ale nevyložili. Byl jsem na nákupu a neodolal jsem a koupil si olbřímí Nutellu, 1400 gramů. Bylo excelentně hnusný počasí, pršelo, a teplota kolem 5ti stupňů, led se začal pomalu rozpouštět. Další den jsme dovyložili zbytek, já vyčistil tanky a večer dojeli až do Bergumu. A protože nebyla práce bylo dohodnuto, že dojedem někam na Amsterdam – Rijn kanaal, tam to necháme a Oege půjde domů. Takže jsme přejeli Ijsselmeer, první půlku sami a druhou s konvojem. To byl jeden z posledních, protože od pátku 26tého je plavba zase bez omezení, led povolil a zvolna taje. Měli jsme kliku všechno šlo jak na drátku v Lelystadu jsme u Batávie čekali na konvoj asi dvacet minut. A v osm hodin jsme byli uvázaný v Maarssen a Oege odjel domů. Ve čtvrtek jsem dopoledne natíral forpík, před polednem jsem vylez a chystal se do sprchy, že odpoledne vyrazím na výlet do Utrechtu a v tom se otevřely dveře a tam zase Oege, že jedeme do Amsterdamu nakládat. Tak jsme to odvázali, otočili a vyrazili vzhůru zpátky do Amsterdamu. Tam jsme šli hned do nakládky, naložili 900 tun sojového oleje a zůstali na štajgru. Vyjeli jsme druhý den ráno, přejeli do vedlejšího přistavu a tam to vyložili. To byla taková hodně dlouhá cesta, asi půl hodiny… Zase celý den pršelo. V jednu hodinu bylo vyloženo a před sedmou jsme byli už za komorou ve Wijk bij Duurstede, protože jsme jeli pro změnu do Spycku. Nakládka v noci ze soboty na něděli 1850 tun řepkového oleje tentokrát do Europoortu. Ve čtyři hodiny nad ránem bylo hotovo a v půl pátý už jsem byl ve své posteli. V Europoortu jsme byli po čtvrté, pro Oegeho přijela Sonja, tsak jsme chvíli povídali a pak jsem tam zůstal sám, že Joop se vrátí večer. Jenže pak bylo všechno jinak, ADM mělo problém s produkcí a potřebovali někam přečerpat asi sedm set tun rafinovaného oleje a já měl dva tanky prázdný, tak ještě než jsem vyložil, jsem naložil ten rafinovaný olej, ale protože jsem musel posunout parník, tak jsem si půjčil Sandera kapitána z Hillegesbergu a ten mi s posunem pomohl, sám bych to asi nezmák´, foukal pěkný vítr o síle 8mi stupňů Beaufourta. Vůbec to byla vášnivá noc. Pak jsem vyložil 1100 tun a nechal 200 tun v lodi, abychom ji nezlomili. To bylo zase ve čtyři nad ránem. V pondělí se celý den nic nedělo, všechno se stokrát změnilo, až v konečném výsledku bylo dohodnuto, že ještě doložíme třista tun toho rafinovaného oleje, vyložíme těch 200 tun nerafinovaného. Naštěstí jsme mohli vykládat a nakládat zároveň, tak to bylo za dvě hodiny hotové, a v devět večer bylo hotovo. V úterý ráno jsme vyjeli a zamířili do Antverp, tam jsme dorazili po druhé a ještě ten den vyložili. Večer jsme tam zůstali stát a odjeli ve středu ráno. Dojeli jsme dob S´gravendeelu a nechali to tady, stejně nemáme práci, Joop se jel podívat na novou Michelovu loď a já si hrál na truhláře ve forpíku,dělal jsem si poličky na materiál a nadával u toho jak špaček. Dnes mne čeká čištění slobtanků, to budu zase jako ropák. A v pátek by jsme měli naložit 2000 tun kokosového oleje ze zámořáku a pojedeme do Německa k Henkelům do Reisholz. Poslední dny se nám počasí vybralo, jsou pěkné slunečné dny, ale podstaně chladnější, ráno bývá na nule, ale takhle je to lepší, než déšť, sníh a podobné hnusoty.
Mějte se hezky, nezlobte a pěkně se učte.
Váš Pavel
4. března 2010
S´gravendeel


Zamrzlý přístav v Leeru


Batavia


Poslední led na Ijsselmeer


Hansa dok v Antwerpách


Kontejnerový terminál Antwerpy

ZPÁTKY



22.Ledna 2010
Ahoj,
dnes vám přináším „mrazivé“ novinky z lodi. Je pátek 22.ledna 2010, to znamená, že jsem už na palubě šestnáct dní. Nalodil jsem se v Zaandamu, Joop mne vyzvedl ráno na nádraží, odvezl na loď, všechno bylo pěkně namrzlé, dali jsme auto na bort a přejeli do jiného přístavu na řece Zaan, tam jsme vyložili zbývajících 150 tun a vyrazili do Spycku, večer jsme to nechali v Breukelen, kde jsme s Monique zašli na nákup. Ve čtvrtek jsme nakládali ve Spycku 1900 tun řepkového oleje a ten jsme pak v Europoortu přeložili do zámořáku jménem Orastar. Ve Spycku jsem fotil ve tmě padající sníh, to byl zase jednou odvaz a zaplácanej objektiv navrch jako bonus.

A ve pátek večer jsme už stáli prázdný a vyčištěný v Maashavenu, s tím, že do nakládky se půjde v pondělí ráno.

V sobotu jsem se byl podívat ve vsi a přines´ jsem si novou knížku o Pink Floyd. V neděli jsem měl návštěvní den, odpoledne přijeli na čaj Piet a Nelly a večer

dorazil Peter Cornelissen na kus řeči, příjemně jsem si se všemi popovídal a trochu zabil nedělní odpoledne a večer. V pondělí ráno jsme přejeli v osm hodin k Vopaku a v půl jedenácté začali nakládat 1850 tun glycerinu, nakládali jsme to čtrnáct hodin, to byla zase nakládka za všechny prachy. Ve čtvrt na dvě v noci jsme vyjeli a před devátou ranní jsme byli v Amsterdamu, ale prošvihli jsme ranní konvoj a tak jsme museli do půl dvanácté čekat na druhý toho dne. Přes Ijsselmeer se musí jezdit v konvoji a s ledoborci vpředu, tolik je tam ledu. Ale nakonec všechno dobře dopadlo a my byli v šest hodin v Lemmeru.



Ve středu 13tého jsme dojeli do Delfzijl a tam nám sdělili, že vykládat budeme další den, nebo možná až v pátek, nakonec to dopadlo tak, že jsme do vykládky šli až v pátek v šest hodin večer. Naštěstí to tam jde rychle a ve tři čtvrti na jednu jsem měl vyloženo a čisté tanky, tak jsem do dvou nabral šest set tun vody jako balast a ještě jsme prokomorovali a na kanále do Groningenu jsme se uvázali. Byly dvě hodiny ráno a já si šel lehnout.

V sobotu jsme jeli celý den přes Friesland a po šesté jsme se uvázali pod komorou v Lemmeru s tím, že se ráno dozvíme jak to bude s plavbou přes Ijsselmeer. Před Lemmerem jsme s Joopem experimentovali a já zkoušel dělat noční fotky ledu, Joop mi to osvětloval reflektorem, pár obrázků se i podařilo.

V neděli ráno po desáté jsme mohli vyjet, tahle část Ijsselmeer do Lelystadu byla leduprostá, až těsně před komorou byl asi dvoukilometrový pás ledu. Za komorou byl nějaký zádrhel s ledoborcem, tak jsme chvíli stáli, ale ve čtvrt na dvě jsme už byli na cestě do Amsterdamu. Po hodině jsme potkali protijedoucí konvoj, prohodili se ledoborce, ty naše se vracely zpátky do Lelystadu a nás si převzaly pod ochranná křídla ty amsterdamské. Počasí se vybralo, mlha se zvedla a začalo svítit sluníčko a tak jsem udělal pár opravdu excelentních obrázků ledového Ijsselmeer.


Po desáté hodině večer jsme dojeli do Zwijndrechtu, protože kdy půjdeme do nakládky nikdo nevěděl. Pondělí jsme prostáli u Koose, já dovysušil tanky, odpoledne jsem měl nějaké vyřizování v bance a musel jsem na nákup. K nakládce jsme byli povoláni v pondělí ráno, museli jsme až na Calandkanal na bój č.80 kde stál zámořák Theresa Atlantic s nákladem 80 000 tun různých produktů, my z něj naložili 1420 tun palmového oleje a ve čtyři hodiny vyrazili směr Germánie, konkrétně Reisholz. Tam jsme dorazili ve čtvrtek dopoledne, v jedenáct jsme začali vykládat a v pět bylo hotovo, včetně vyčištěných tanků a než jsme dojeli do Neuss, tak byly i suché. Tady jsme se uvázali, dali v pátek ráno auto na břeh, já vypumpoval dopoledne olej z dvojitého dna, kam nám z nám neznámého místa prosakuje, a po obědě mě Joop a Monique opustili a já tu zůstanu celý víkend sám. Byl jsem se kolmo podívat v Saturnu, tam ta přestavba pěkně pokračuje, ale ještě zdaleka se nechýlí ku konci, pak jsem se prošel městem a po páté se vrátil zpět na loď. Nakládat budeme v pondělí u Sels 1000 tun řepkového oleje pro Rotterdam. Možná si zítra udělám kolmý výlet do Duesseldorfu…
Tak se mějte hezky, nezlobte a učte se.
Váš Pavel

ZPÁTKY


Vše se mění, jen změna trvá...