Přečteno...
Čtu rád, a i celkem hodně, proto jsem se rozhodl, že Vás zde budu čas od času seznamovat s tím, co jsem přečetl. V poslední době se mi dostala do ruky spousta zajímavých knížek, a byl bych rád, kdyby jste o nich věděli i Vy...


ČAS JE ŘEKA…
A KNIHY JSOU LODĚ.
MNOHÉ SVAZKY SE VYDAJÍ PO PROUDU,
ALE ZTROSKOTAJÍ A NAVĚKY UVÍZNOU NA PÍSČINĚ.
JEN MÁLO,
PRAMÁLO Z NICH ODOLÁ ZKOUŠKÁM ČASU A PŘEŽIJE,
ABY POŽEHNALO BUDOUCÍM VĚKŮM.

Svět podle prota / Na světelném paprsku

Gene BrewerVyprávění vyšetřujícího lékaře z Mannhatanského psychiatrického ústavu o jeho zvláštním pacientovi.
Hlavní hrdina knihy, sám sebe nazývající prot, s malým "p", o sobě tvrdí, že přichází z planety K-PAX. Umí mluvit se zvířaty, cestuje na světelném paprsku, jeho znalosti z některých vědních oborů jsou až neuvěřitelné. Získává si důvěru ostatních pacientů a pomáhá jim v jejich léčbě. Působí v ústavu téměř jako časovaná bomba, dokáže rozvrátit zaběhnuté rituály a praktiky, a všechny si naklonit, lékaře i pacienty. Nekompromisně kritizuje okolní svět. Skrývá v sobě však veliké tajemství. Během jednotlivých sezení se svým lékařem jsou postupně odkrývány vrstvy, pod kterými je ukryto. Do poslední chvíle netušíte, zda je opravdu obyvatel planety K-PAX a nebo obyčejný člověk.
Ostatně i teď, delší dobu po přečtení si stále nejsem jistý kým prot byl...

ZPÁTKY
Vyhlídka na věčnost


Jiří KulhánekKonec světa. Hrdina bez bázně, ochotný čelit všem nástrahám, i samotnému peklu. Ale vlastně nejprve konec světa sám svým přispěním rozpoutal. Krev, spousta krve, krásné ženy, upíři, japonské meče, posvěcené zbraně, oživlí mrtví, akce, Dante, neustávající déšť. Roztahující se Tma, zachvacující postupně celý svět. Je jen jeden člověk schopný a ochotný ji zastavit a zničit.

ZPÁTKY
Umřel jsem v sobotu


Josef FormánekPříběh vyprávěný v jedné sekundě, než kulka zasáhne cíl. Z osudu rukou a vůle boží. Pátrání po nápisu na domě, viděném na počátku dvacátého století. Vzájemně se proplétající osudy současných i minulých obyvatel toho zvláštního domu. Jaké v sobě ukrývá tajemství. Zloděj příběhů, spojuje příběh s příběhy minulými, již dříve vyprávěnými. Kulka zasáhla, příběh je dovyprávěn, objevili jsme opět něco nového, v cizích osudech...

ZPÁTKY
Sen androidů


John ScalziSmrt dvou diplomatů je na celém počátku příběhu. Mimozemský diplomat byl kuriózním způsobem zákeřně zavražděn, pozemský umírá ve stejném okamžiku v důsledkem rozrušení smrtí mimozemského. V té chvíli začíná kolotoč chvílemi absurdních obrazů a dějů kolem ovčího plemene nazvaného Sen androidů. Kniha se hemží intrikánskými mimozemšťany, válečnými veterány, úplatnými pozemskými politiky, umělou inteligencí, jednou zvláštní církví a evolvovaným jehnětem, které je ústředním bodem celé knihy. Dochází k obklíčení Země mimozemskými křižníky, napadení pozemské výletní lodi, a spoustě dalších komplikací. Kniha graduje ke svému konci ohňostrojem zápletek a jejich rozuzlením. Konec je neočekávaný a evolvované jehně zachráněno.

ZPÁTKY
Stopařů průvodce po Galaxii


Douglas AdamsVogonské stavební čety asanovaly Zemi a začalo největší životní dobrodružství Artura Denta.

NEPROPADEJTE PANICE!

Kapitán vogonské kosmické lodi předčítá své verše. Ford Prefekt ví kde má ručník. Srdce ze zlata, kosmická loď na nepravděpodobnostní pohon ukradená prezidentem Galaxie. Sekce ZZ9 plurál Z alfa. Trosečníci zachráněni z otevřeného vesmíru. Míra nepravděpodobnosti jedna ku dvěma na sto tisící. Depresívní robot Marvin. Samolibý palubní počítač Eddie. Tajemná planeta Magrathea. Vorvaň a květináč petúnií. To snad ne, už zase! Ztracené myši - výčnělky hyperinteligentních pandimenzionálních bytostí. Země postavená na zakázku jako organický počítač v němž lidé tvořili matrici. Program trvající přes deset miliónů let. "42" Odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec. Katalog planet. Slartibatfast a fjordy na norském pobřeží. Boj o Arturův mozek. Mrtvá policejní kosmická loď, jejíž palubní počítač spáchal sebevraždu. Útěk z mračna Koňské hlavy. Cíl: večeře v Restaurantu na konci vesmíru...

pokračování příště.

ZPÁTKY
Netopýří muž


Jo NesboNorský detektiv v Austrálii vyšetřuje vraždu mladé servírky. Série zavražděných a znásilněných mladých blonďatých žen napříč celou Austrálií. Spolupráce s australskou policií. Vyšetřování, které nevede nikam. Prodejci drog a pasáci. Přátelství s novým kolegou. Setkání se servírkou pracující ve stejném baru jako zavražděná. Kočovná cirkusová společnost. Odhalení vlastních běsů. Historie osídlení austrálie. Velká láska. Zavražděný klaun. Původní obyvatelé. Alkohol. Pátrání po nepravém. Pohřeb přítele. Terra nullius. Zběsilé pátrání po unesené dívce. Orkán. Honička v akváriu. Žralok vynesl rozsudek. Vytetovaná růže. Skok z letadla.

ZPÁTKY
Theodor Pištěk


Jiří ŠetlíkVýpravná monografie obsahující řadu textů od lidí, které Theodor Pištěk potkal na své umělecké cestě, a se kterými úzce spolupracoval...

Ale hlavně je to kniha plná nádherných obrazů, ze kterých má člověk chuť odvazovat provázky, vybalovat je z balícího papíru, aby odhalil tajemství pod ním ukrytá a radoval se z krásy barev na jejich plátna nanesených. Je to kniha, která přináší ucelený pohled na dílo Theodora Pištěka od jeho raných kreseb a instalací až po současná díla a expozice. A nám nezbývá než listovat knihou a obdivovat nasazení, záběr a invenci, kterou Theodor Pištěk má i ve svých osmdesáti letech.

ZPÁTKY
Muriel a oranžová smrt


Kája Saudek a Miloš MacourekCOMIX
Druhý příběh lékařky Muriel, jejího přítele ze vzálené budoucnosti, anděla Ró a mladého zpěváka Mika Richardsona.
Únosci z oranžové planety. Generál Xeron opět plánuje ovládnutí Země. Pomoc z budoucnosti.
Opět bezkonkurenčně a nadčasově nakreslený a napsaný komix. Plný jemných detailů, utajených odkazů a propracovaných scén. Další dílo geniálního Káji Saudka, které můžete znovu a znovu prohlížet a stále v něm budete nacházet něco nového a skrytého.

ZPÁTKY
Atlas mraků


David MitchellŠest příběhů, šest lidí, šest různých časových údobí, šest různých míst, jedno mateřské znamínko.
Všechno je navzájem provázáno, jeden příběh se vnořuje do dalšího a vyplouvá na povrch ve třetím. Malé střípky a odkazy v příbězích odkazují na ty už vyprávěné i na ty co vyprávěny budou. Plavba lodí odněkud z Tasmánie někdy v sedmnáctém století, Bruggy po první válce, sedmdesátá léta ve spojených státech, současnost, domov pro přestárlé, daleká technologická budoucnost, klony, pokus o vzpouru, Havaj, Mauna Kea, svět po veliké katastrofě. Všechno souvisí se vším a vrací se zase tam, kde započalo.

ZPÁTKY
Zápisky z Garthu / Leonora


Jaroslav VelinskýRok 2087
Rekonstrukce fragmentů nalezeného rukopisu v troskách starého Garthu.
Rok 2028.
Pěvecká hvězda Rang Vietto unavený popularitou i skandály odchází do ústraní. V krátkém časovém období potkává čtyři osudové ženy svého života. Na ostrově, utajený před lidmi žije ve své kamenné věži a plaví na plachetnici Solvejga... Pojednou se mu život opět změní a události naberou spád. Blíží se konec světa. Lidé začínají šílet. Teplota stoupá. Tajemná věc umístěná na opuštěném ostrově se začíná rozpínat. Kolem Země se uzavírá kosmická přehrada. Havárie hvězdoletu. Nesourodá skupina lidí v čele s Rangem odjíždí na ostrov zničit tu věc a zachránit svět. Voda vře. Obrovský výbuch. Zničený vrtulník i se třemi statečnými na palubě.
Rang se probouzí sám na palubě své lodi, neznámo kde. Nachází cestu zpět a zjišťuje, že byl výbuchem přenesen v čase o šest měsíců zpět. Nic z toho, co prožil se nestalo. Začíná pátrání po svých společnících. Vše se znovu opakuje, ale ne úplně přesně. Všichni dostali "druhou šanci". Každý z nich byl přenesen do jiného času v závislosti na tom, jak blízko byli epicentru výbuchu. Všichni se opět scházejí. Boj o záchranu světa znovu začíná. Vše je ale jinak.

Boží jsou vlny a vítr,
ale kormidlo a plachty jsou naše
a dovedou nás do přístavu.

ZPÁTKY
Národní divadlo sezóna 2006 / 7


Jan SaudekBez mála rok trvající projekt Jana Saudka a Národního divadla.
Sto portrétů, pojatých čistě a saudkovsky. V pokoře a úctě vzniklý dokument o sezóně našeho největšího divadla a všech osob, vystupujících na jeho prknech i stojící vskrytu v pozadí.
Netřeba mluvit, stačí se jen dívat a kochat se...

ZPÁTKY
Pink Floyd Ilustrovaná biografie


Marie ClaytonCo stránka, to fotografie, od samých počátků do současnosti. Fotografie notoricky známé i zcela nové, ještě nikde nepublikované. To vše doplněno historickými údaji o jedné z největších legend art rocku.

There is no dark side of the moon...
Really!
Matter of fact there´s all dark!.

ZPÁTKY
Jak nevyloupit banku


Donald E. WestlakePo spoustě let, počítám tak skoro třiceti se mi opět do ruky dostala tato báječná kniha o tom, co všechno se musí udělat, aby se nedala vyloupit banka, když se toho jeden musí účastnit.
Jeden nenapravitelný recesista. Sedm kriminálníků, hrubého zrna. Nápravné zařízení v Stonevelt. Tajný průchod na svobodu. Osm pokusů o vyloupení banky. Život za zdmi kriminálu. Kanadské žertíky. Přepadení a krádež na vojenské základně. Záhadně se objevující zprávy volající o pomoc. Schovaná zubní protéza. Je tam umlaut...

Báječné čtení plné skvělého humoru a pohody. Oddechová knížka jak má být.

ZPÁTKY
Ještě je můžeme vidět


Douglas Adams a Mark CarwardineDva cestovatelé, spisovatel sci-fi knížek a zoolog. Šest cest do různých koutů světa. Rozhlasový pořad pro BBC.
Madagaskar, Ostrov Komodo u Austrálie, Zaire, Fiordland na Novém Zélandu, Nanking na řece Jang - c´- tiang v Číně, ostrov Mauricius.
Ksukol – noční lemur, varan komodský, severní nosorožec tuponosý, gorila horská, delfínovec čínský – téměř slepý, sladkovodní delfín paj – t´i, levhart konžský, kaloň, poštolka skvrnitá, nestor kea, tučňák žlutooký, alexandr mauricijský, kakapo soví – noční papoušek.
Pěšina a důlek.

Je to trochu namlouvání postavené na hlavu.
„Pojď si pro mě!"
„Kde jseš?"
„Pojď si pro mě!"
„Kde sakra jseš?"
„Pojď si pro mě!"
„Tak hele, chceš, abych přišla, nebo ne?"
„Pojď si pro mě!"
„Prokristapána!"
„Pojď si pro mě!"
„Trhni si nohou."
Tak takhle nějak by se to dalo přeložit do lidské řeči.


Co má tohle všechno společného? Všechny výše jmenované druhy jsou na zemi jen v počtu několika kusů a hrozí jim vyhynutí. Kniha o tom jak se pár nadšenců snaží zachránit tyto tvory před vyhubením.

Slyšel jsem kazetu s kakapím hlasem a skoro se mi ani nechtělo věřit, že to všechno dělá pták nebo vlastně jakýkoli živočich. Podobné zvuky by třeba mohly vycházet z nahrávacího studia skupiny Pink Floyd, ale od papouška...

ZPÁTKY
Ztracený symbol


Dan BrownTřetí příběh profesora Roberta Langdona.
Příběh deseti hodin, během kterých se děj zvrátí tolikrát a tak neuvěřitelně, jak si nedovedete ani představit.
Washingtonský Kapitol. Ruka tajemství. Pyramida složená ze dvou dílů. Svobodní zednáři. Symboly, symboly a zase symboly. Strážce zlaté špičky. Základní kameny. Přijímací rituály. 33 stupeň. CIA. Prastará tajemství a dávná mystéria. Temná hala č.5. Tajná, plně odstíněná soukromá laboratoř. Kostka v kostce. Noetika. Technologie. Transformace. Tajemné rituály. Schodiště. Tetování. Kongresová knihovna. Lsti a léčky. Rituální vraždy. Postupné odkrývání skrytých textů. Jednoduché šifry. Řád. 1514 A.D. Melancholie I. Franklinova sada osm. Floatační tank. Ztracené slovo. Obětování. Washingtonův památník. Laus Deo. Cirkumpunkt. Washingtonova Apoteóza. Svítání. Zlatá pyramida.
Přečetl jsem to jedním dechem, nedalo se přestat...

ZPÁTKY
Oceánem světelných roků


Vladimír BabulaKnížka, kterou jsem jako desetiletý hltal a několikrát četl. Dokonce i v několika různých vydáních s pozměněným textem. Vlastně jsem nejdříve četl Planetu tří sluncí, což je střední a stěžejní část tohoto románu. Později jsem se dostal k této knize. Nyní, po řadě let jsem ji znovu našel, pouhou náhodou, když jsem na internetu, hledal něco úplně jiného. Bylo to překvapující setkání.

Čtení je to veskrze naivní a poplatné době vzniku. Původní knihu napsal autor v roce 1954, a tento přepracovaný román vydal v roce 1963. Když jsem si teď o autorovi hledal nějaké informace, překvapilo mne, že zemřel mladý a v roce, kdy já jsem se narodil.

Román má tři části Signály z vesmíru, Planeta tří sluncí, Přátelé z Hadonoše.

Vzdálená budoucnost. Dokonalá, beztřídní, komunistická společnost. Všechny národy spolupracují na budování nádherné nové Země. Fantastické objevy vědy. Atomová slunce nad Arktidou. Zmrzlý polární letec. Oživení z klinické smrti. Signály přicházející z vesmíru. Stavba kosmické lodi. Tajné bratrstvo. Cesta k neznámé planetě za jinou civilizací. Drama na palubě kosmického korábu. Jaderné šílenství. Hledání nových zdrojů. Planeta podobná Zemi. Poškozená kosmická loď. Zkoumání planety. Jiná civilizace. Práce na opravě vesmírného korábu. Gravitační vysílač. Návrat na Zemi. Příchod mimozemšťanů. Nečekaný návrat ztraceného soudruha.

ZPÁTKY
...a výstupy do údolí


Jan PelcPokračování příběhů alkoholika a somráka Olina, který v sedmdesátých letech emigroval přes Jugoslávii do Francie a po roce 1989, se po patnácti letech, vrací zpátky do Čech.
Za patnáct let se v Paříži zabydlel, vybudoval si malou firmu a celkem spokojený obyčejný život. Otevřené hranice vše obrátily vzhůru nohama, život se mu od základů změnil a nabral nebývalé obrátky. Neuvěřitelným způsobem se vrací zpět k tomu, od čeho v roce 1974 utekl, co vytěsnil ze svého života.
Návrat do Prahy. Objevování zapomenutého světa. Pivo, kořalka. Velký sen. Nová parta. Krásná holka. Pendlování mezi Prahou a Paříží. Úplatky. Odhození všeho vybudovaného. Nový život v Čechách. Chlast. Nekonečné taky. Jeden rozchod. Druhý rozchod. Zpět do Paříže. Pokus o další začátek. Zase chlast, somrování. Beznaděj. Od ničeho k ničemu. Velký podraz. Ztráta úplně všeho… Zoufalství… A už jenom chlast.
Četl jsem tu knihu jedním dechem, nešlo od ní odejít. Stejně jako kdysi „…a bude hůř“ mne kniha úplně pohltila a musel jsem číst, dokud jsem ji nedočetl. Bylo to během pár hodin, ve kterých mi při čtení běhal mráz po zádech.

ZPÁTKY
Dilvermoon


Ray AldridgeTřináct epických příběhů z hodně vzdálené budoucnost.

Hluboké city, vášeň, krutá a nesmyslná msta. Jiné světy. Pocity tak cizí a přitom tolik blízké. Život vzdálený a jiný. Nepochopitelné hodnoty.
Život na Dilvermoonu, obrovské uměle vytvořené planetě je různorodý, žijí zde všechny možné rasy z vesmíru i lidé všelijak zmutovaní, či upravení. Planeta rozdělená do řady vrstev, které se od sebe liší tak diametrálně, že je nejsou schopni pochopit ani sami jejich obyvatelé měnící se sami od sebe nebo díky genetickému inženýrství.
Dechové lodě. Seed Corp. Emancipátor. Xenolordi. Podivné bytosti i lidé. Cívky. Hledání ztracených citů, aby mohly být znovu zaznamenány a použity.

ZPÁTKY
Drž mě pevně, miluj mě zlehka


Robert FulghumSeattle. Budova Odd Fellows. Palcový bronzový hřeb uprostřed parketu. Tančírna Century. Tango.

„Chci tancovat, ale neumím to. Nejsem žádná tanečnice.“
„Má drahá, tím jsme si prošli všichni.
Takže hejbni kostrou a ať už jsi na parketu!“


Aristo Joyce. Hello Silvermanová. Diskžkokej Buck. Táta O´Malley. Dulci – Maria. Marisol Machado. Barmanka Frieda. Tetovaná jasnovidka Tanya. Angel Amaya. Dveřník Oskar.
Pro některé z nich nastal „čas zdi“. Příběhy a osudy se prolínají. Některé osudy se protnou v jednom bodě, jiné běží souběžně spolu a některé se i spojí. Tančírna Century – prostor, kde se všechno mísí.
Cabaceo. Tangové boty. Nádherné šaty. Vášeň. Touha a chuť tancovat. Odvaha. Tangueros.
To všechno je nová kniha od Roberta Fulghuma…

ZPÁTKY
Mnich, který prodal své ferrari


Robin S. SharmaExcelentní advokát Julián Mantle se zhroutil uprostřed soudního přelíčení.
Třiapadesátilený, nechutně bohatý, známý nejen svými schopnostmi, ale i svými divokými večírky. Teď ležel na jednotce intenzivní péče. Stál na okraji propasti. Těžký infarkt. Tam došel prozření. Prodal svou rezidenci, letadlo i vlastní ostrov. Dokonce prodal i svoje ferrari. Ukončil všechny své činnosti a zmizel.
Uběhly tři roky.
A tady začíná příběh jedné noci, během které nečekaný a neočekávaný návštěvník odhalí cestu k novému životu.

Cesta do Himalájí, na utajené místo jménem Sivana, kde žijí mniši podle svých principů a životem, který jim dává naplnění.
První noc nového života. Šest set sedmdesátdva hodin práce na vlastním nitru. Sedm pravidel - sedm principů.

"Sedíš uprostřed skvostné, svěží zelené zahrady. Tato zahrada je plná nejnádhernějších květin, které si jen umíš představit. Kolem tebe je jen ticho a klid. Vychutnej si tuto zahradu všemi smysly, jako bys měl všechen čas, co jej na světě je, jen k tomu, aby ses kochal touto oázou. Jak se tak rozhlížíš kolem sebe, povšimneš si, že uprostřed této kouzelné zahrady stojí vysoký červený maják, vysoký přes šest poschodí. Naráz je ticho přerušeno hlasitým zavrzáním dveří, které se otevřou ve spodním patře majáku. Ven se vyškobrtá dvoumetrový, dvousetkilový japonský zápasník sumo a jakoby nic odkráčí do středu zahrady. Ten zápasník je skoro úplně nahý. Má na sobě jen růžovou drátěnou spirálu kolem pasu jako bederní roušku. Zápasník sumo se sune zahradou, až přijde ke zlatým stopkám, které tam někdo před pár lety zanechal. Uklouzne na nich a s velkým žuchnutím se svalí na zem, upadne do bezvědomí a leží bez jediného pohybu a zvuku. A když už si říkáš, že musí být po něm, najednou se probudí, možná poté co ucítí vůni žlutých růží, které kvetou nedaleko, vyskočí na nohy, jako by byl znovu plný energie, a podívá se intuitivně doleva. A to, co uvidí, jej doslova uzemní. Na samém konci zahrady, mezi keři, se vine dlouhá stezka, pokrytá miliony zářících diamantů. Něco mu napoví, aby se po té stezce vydal, a tak to taky udělá. A stezka jej zavede na cestu nekonečné radosti a věčné blaženosti."

Přečtěte si to sami a poznáte , pochopíte a uvidíte.

Můj šálek je stále prázdný...

ZPÁTKY
Prachožrouti


Paolo BacigalupiBlízká budoucnost. Minimum fosilních paliv. Pláž plná vraků velkých zámořských lodí. Ta plavidla jsou zdrojem obživy kmenů žíjících na plážích.
Nailer a jeho lehká parta. Klikař ovládající celou pláž. Richard Lopez, Nailerův brutální, věčně naklouzaný otec. Zabiják měst. Zachráněný otec. Ztroskotaný klipr na útesech. Velká trefa. Šťastná holka. Komplikace. Zajetí. Bitka na život a na smrt. Pomoc od poločlověka. Čekání na záchranu. Útěk na nákladním vlaku Orleans II. Potopená města. Hledání pomoci. Únos Šťastné holky. Klipr NEOHROŽENÝ. Richard Lopez útočí. Honička v bouři. PAPRSEK a POLÁRKA. Léčka. Potopená POLÁRKA. Hledání Šťastného holky v potápějící se lodi. Souboj s otcem. Mrtvý Richard Lopez. Zachráněni. Zpět na pláži. Výčitky. Odchod za novým životem, novým světem.

Ať vás Sudičky a Svatá rez ochraňují.

ZPÁTKY
Oceán na konci uličky


Neil GaimanNejnovější příběh upředený fantazií Neila Gaimana.

Anglie, Sussex, hempstockovic farma.
Cesta na pohřeb. Návrat do míst, kde jste vyrůstali, k domu svého dětství, ač ten už dávo nestojí. Rybníček na konci cesty (vlastně oceán). Vše se vrací zpět. Čtyřicet let jako by nebylo. Celé dětství.
Hledač opálů. Přejeté kotě. Sebevražda v ukradeném autě na cestě mezi poli. Začíná neuvěřitelný příběh... Odněkud z prázdna a temnoty přišlo na náš svět něco, co rozum sedmiletého chlapce nedokáže vstřebat.
Tři ženy, starší než sám svět, pamatující čas, kdy se zrodil Měsíc. Jedna z nich, malá dívka Lettie slíbí, že ochrání malého chlapce ať se děje, co se děje. Svůj slib splnila.

...to je jedno, už si nedokážu vybavit podrobnosti: stala se jí smrt. Smrt je to, co se stane nám všem...

ZPÁTKY
Inferno


Dan BrownRobert Langdon počtvrté.
Od první stránky, od prvního okamžiku je Robert Langdon ve velkém průšvihu. Jenom netuší, jak se do něj dostal. Stíny. Amnézie. Peklo. Dante Alighieri. Uličky Florencie. Útěk z nemocnice. Pátrání po ztracené paměti. Malý byt. Záhadný váleček v obalu s označením BIOHAZARD. Mapa pekla. Změny. Tajná organizace. Věhlasný biolog. Světová zdravotnická organizace. Božská komedie. Jedna insignie odkazuje ke druhé. Poselství. Závod s časem. Benátky. Špatné místo. Biologické ohrožení. Istambul. Hagia Sofia. Městský vodojem. Poslední koncert. Pozdě. Hodinky s Mikymausem zpátky na Robertově ruce.
Čte se samo!
Ale to zjistíte sami.

ZPÁTKY
Hrdý Budžes
Oněgin byl Rusák
Darda


Irena DouskováHelenka Freisteinová má už od mala všelijaké potíže.
A tak se rozhodla po vzoru jednoho pána z básničky, jménem Hrdý Budžes, že se nedá, bude jako on a vytrvá.
Vytrvala tři knížky.
První z nich se odehrává v sedmdesátých letech na malém městě, kde Helenka chodí do třetí třídy.
Druhý díl už je z Prahy let osmdesátých a Helenka je v posledním ročníku v gymnáziu Nad štolou.
A kniha třetí je ze současnosti, stále žije v Praze, rozvádí se a je nemocná.
Každá z knih je něčím jedinečná. Ty první dvě mi připomněly dobu, ve které jsem sám vyrostl. A protože jsou psány s odstupem a humorem, královsky jsem se bavil. Ta třetí a současná už taková švanda není, ale stále je tam, byť trochu ukryt, nadhled a humor a skutečnost, že když se chce a vytrvá, dokážete překonat každou nemilou záležitost.

A nepotřebujete k tomu ani ty velký fixy, ve kterých je oranžová i růžová, i když by se občas hodily.

ZPÁTKY
Až mě uloží do země


Peter RobinsonSkladatel filmové hudby Chris Lowndes se po smrti své ženy na stará kolena vrací zpět do rodné Anglie. Kupuje zde dům na samotě a začíná pomalu odkrývat jeho tajemství. Spíše tajemství jeho bývalé obyvatelky zdravotní sestry, popravené, v roce 1953, oběšením za vraždu svého manžela. Jenže jak to bylo doopravdy? Pátrání po osudech zdravotní sestry Grace Foxové se stává pro nového obyvatele domu takřka posedlostí. Objevuje řadu skutečností, které nikdy nevyšly na povrch. Nachází svědectví u lidí, kteří zdánlivě s případem neměli co do činění. Takřka odnikud se vynoří Graceina vnučka, žijící v Austrálii. Louisa vlastní babiččin deník z válečných let, kdy Grace prožila válečné peklo v Indočíně.
Chris nachází stopy a odhaluje skutečnou pravdu o smrti lékaře Ernesta Foxe. A nejenom o ní.
Napínavé čtení z pera tvůrce vyšetřovatele Alana Bankse.

ZPÁTKY
Zlodějka knih


Markus ZusakCesta. Smrt ve vlaku. Pohřeb v neznámém městě.
„Hrobařova rukověť."
Nová rodina. Saumensch. Rudi Steiner = Jesse Owens. Spolužáci. Noční můry. Tátova hlídka. Skelný papír na psaní. Zeď místo tabule. Hitlerovy narozeniny. Knihovna ve starostově domě.
Druhá ukradená kniha - „Pokrčení ramen“.
Příběh harmoniky. Žid ve sklepě. „Hvízdal“ – další ukradená kniha. Dohlížitel. Tři zlaté medaile. Planý poplach. Pochod do Dachau. Trest.
„Dudenův slovník“.
Přihláška do NSDAP definitivně schválena. Unavená srdce. První nálet. Navrátivší se od Leningradu. Rozdávání chleba. Předčítání. Smrt na půdě. Prázdná kniha jako dar. Liesel začíná psát. Himmelstrasse už není. Harmonika.

Zlodějka knih.

„LIDI MĚ DĚSÍ“
Akce L


František BěhounekTuto knihu jsem četl před čtyřiceti roky, tak jsem si řekl, že bude zajímavé si ji přečíst teď znovu. Poprvé vyšla v roce 1956, ale já četl až třetí vydání z roku 1972, které bylo autorem upraveno, aby odpovídalo historickým skutečnostem, které se mezitím staly.

Kniha mne i po tolika letech bavila, sice zřejmě jinak, než když jsem ji četl poprvé. Jedno je jisté, příběh je poplatný době vzniku a vynálezy a nápady v něm naivní, to však nezměnilo nic na tom, abych ji nepřečetl s chutí.

První polovina knihy je vlastně sledováním filmu, který nám představí veškeré změny, které se na zemi udály od počátku 20. století do současnosti, tedy do století 23tího.
Mrakodrapy Nové Prahy, bezprašné široké vozovky, Světová meteorologická služba. Film Vítězný pochod – Enrico Fermi, první atomový reaktor postavený na stadionu. Katastrofa lodi Henri Becquerel. Ruská akademie věd, stroj času, akademik Vernadskij. Podmořský kabel, Atlantida, hlubinné vrty. Sjednocené lidstvo, záchrana planety, batyskafy, manželé Curieovi. Vysušení moří, rozpuštění polárních ledovců, vznik nových pevnin, prodloužení řek, ovládnutí počasí.
Plán na roztočení Měsíce a jeho osídlení.
Petr a Jan se vydávají s první skupinou osadníků na Měsíc. Při výbuchu měsíční sopky zahyne celá výprava průzkumníků. Petr s Janem náhodou přežijí a čirou náhodou jsou zachráněni z hluboké průrvy, kde je výbuch sopky uvěznil. Cestou zpět na základnu objeví mimozemskou raketu. Později zjistí, že je sto tisíc let stará a z Marsu.
Konec knihy je opět sledováním filmu, tentokrát marťanského. Cestě k Jupiterovu měsíci Kallistó, výzkumná výprava, zánik civilizace na Marsu. Poslední Marťané. Trosečníci na Měsíci.
Ve chvíli, kdy marťanský film končí je propojen vodivý kabel kolem celé Luny. Měsíc získal magnetické pole a začal se otáčet.

Luna je připravena k osidlování.

ZPÁTKY
Popol všetkých zarovná / Nehanebné neviniatko / Beštia / Sára / Cela číslo 17 /
Červený kapitán / Hriech náš každodenný / Knieža Smrť / Noc temných klamstiev / Mucha /
Studňa / Mucholapka / Na podpätkoch / Žiješ iba dvakrát / Kožené srdce /
Uzol / Kráska a netvor / Básnik / Nevinným sa neodpúšťa / Jednou nohou v hrobe


Dominik DánNasledujúce strany budú nechutné. Nečítajte ich. Ak sa predsa rozhodnete a vydržíte až do konca, nevyčítajte mi že som zvrhlý a morbídny, že preháňam, že sa snažím zveličovať, že nepoznám hranice. Nevyčítajte mi, že som slušnosť a zdravý rozum vymenil za peniaze a pochybnú popularitu a že mi oči zaslepila vidina prchavej slávy. Nevyčítajte mi, prosím, že som slepý. Skutočnosť je oveľa horšia.

Dvacet románů o zločinu.

Už ani nevím jak jsem se k Dominikovi Dánovi dostal, někdo mi doporučil knihu "Popol všetkých zarovná" a už to bylo. Začal jsem se pídit po dalších, až jsem si sehnal všechny a během uplynulého půl roku je přečetl, ne najednou, prokládal jsem je i jiným čtivem. Každopádně se ty knihy čtou jedním dechem a je to mánie, která vás nutí číst dál a dál dokud nejste na poslední stránce. A tak se několikrát stalo, že jsem měl knihu za dva dny přečtenou. Samozřejmě na úkor spánku...
Richard Krauz, Chosé, Kuky, Váňa, Edo Burger a Oto Hanzel, parta vražďárov z Nášho mesta, kancelář 142. Doktor Lengyel - patolog. A samozřejmě krásná Petra z vedlejší kanceláře.
Vyšetřují vraždy všeho druhu, jdou neúnavně za svým cílem. Vyřešit, najít, odhalit a usvědčit...
Příběhy z let 1988 až 2009 nejdou chronologicky po sobě, jsou předkládany na přeskáčku, ale navzájem provázany, tak, že se teprve v šestnácté knize dozvíme, jak Richard Krauz na oddělení vražd začínal

Každá z knih má základ položený na skutečné události.

Mafie, spolužáci, dávní kamarádi, místa, kde jsme jako malí vyrůstali, milenky dávno zapomenuté i současné, manželky, přítelkyně. Trojpísmenkoví. Hajzlíci i bezdomovci. Napětí, mrtvoly, hledání souvislostí. Pátraní oficiální i občas poněkud přes čáru. Hospoda U Jumba. Občas spousta alkoholu. Veselá i unavená rána před ranním rozdílením u Mayora.

Báječné čtení, které překonává Wallandera, Harryho Holea, Cormorana Strika, Lisbeth Sallanderovou, Joonu Linna i Martina Becka. A to je čtu všechny moc rád.

Každá z knih stojí za přečtení i bez toho abychom znali ty předchozí. Čtou se jedním dechem, jak už jsem výše napsal. Je to vtipné i napínavé čtení.

Jen příběh jedné z knih mi úplně neseděl, připomínal mi hodně knihy jiného mého oblíbeného spisovatele, Josefa Nesvadby, ale i ten jsem přečetl na jeden zátah.

A pokud má někdo chuť Richarda a spol. vidět na vlastní oči, ať zajde na nový československý film "Rudý kapitán".

Mesto, príbeh a všetky osoby v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, hoci sa môžu niekomu zdať akési povedomé…

ZPÁTKY
Dvě slova jako klíč


Josef FormánekSedmá kniha Josefa Formánka, stejně jako těch šest předchozích, je stejně čtivá.

Příběh se proplétá osudy několika lidí, místy je splétá dohromady, aby je nakonec nerozpojitelně zauzlil.

Mateusz. Nehybnost, pouze myšlenky, vzpomínky a představy, uvězněn ve vlastním těle. Tajemný dopis Anně a Feng Weiovi. Prozření. Čokoládová zmrzlina s oříšky. Osvětim. Čtyři kamarádi. Setkání s dcerou. Trek po Himaláji. Syn. Starý sádhu ve vlaku do Váránasí. Nebeský pohřeb. Supové a flétna z kosti. Nespavost. Osvícení? Řeka slov a proud modliteb. Noční diktát. Teď mluví Bůh. Ticho. Zkouška. Odstup, Satane! Jméno Láska. Pokora. Pisatel tajemných dopisů. Zpověď reverenda. Židlička s balónky. Otec a syn. Smíření.

Je krásné moci se zase usmát.

Teď a teď a teď…

ZPÁTKY
Ještě žiju


Phil CollinsPhil si sedl společně s Craigem McLeanem a naservíroval mu svůj kompletní život jako na dlani.

Začal vzpomínkami na své dětství na konečné autobusu, pokračoval svými hereckými začátky na divadle a dále vzpomínal na svůj život s Genesis, nejdříve společně s Peterem Gabrielem, posléze i bez něj, přišla na řadu i sólová kariéra a soukromý život s celkem na dřeň odhalenými rozvody a následným pitím. Nepominul ani své zkušenosti s filmem a muzikálem…

Ve více než čtyř set stránkové knize potkáme zmínky o spoustě známých osobností, se kterými se Phil na své hudební dráze potkal, s kým vším a kde všude hrál.

Je to velice osobní povídání, velmi čtivě napsané.

ZPÁTKY
Enola Gay


Gordon Thomas, Max Morgan WittsTuto knihu jsem poznal někdy v osmdesátých letech při četbě na pokračování v Československém rozhlase.
Po létech jsem si ji nyní pořídil.

Dopis Alberta Einsteina prezidentu Roosveltovi. Léto 1942. Projekt Manhattan. Los Alamos, J. R. Oppenheimer, E. Fermi, N. Bohr a E. Teller. The Great God K. Základna Wendover ve státě Utah. Kódové označení Silverplate otevíralo všechny dveře a zámky. Měsíce cvičení a zkušebních letů B-29 u Salton Sea. 509. smíšená skupina.

Alamogordo 16. července 1945, 5 hodin 29 minut 40 vteřin.

Ostrov Tinian. Stovky testovacích letů a zásahů cvičných cílů.

Paul Tibbets Tři cíle Hirošima, Kókura, Nagasaki.

5. srpna 1945 Enola Gay.

6. srpna 1945 8 hodin 16 minut 44 vteřin…

ZPÁTKY


Co si člověk dokáže představit, jako by se stalo...