Hollandské střípky




V květnu 2008 jsem si vymyslel projekt "Hollandské střípky" a začal psát pro své děti souhrnné zprávy o pobytu na lodi a co zajímavé se na bortě za tu dobu událo. Pak to trochu usnulo a na podzim jsem začal psát víceméně pravidelně každou cestu jeden rozsáhlejší text doplněný obrázky.

Ať jsem daleko nebo blízko,
jsem stále tady...



Rok 2o14



1.srpna 2014

Poslední červencový den jsme kolem poledne dojeli do Neuss. Vyložili jsme všechna auta, přívěsy a všichni Kohouti odjeli domů. Zůstali jsme s Evičkou na bortě až do neděle sami. Včera jsme zašli na nákup do sámošky a dnes po obědě jsme vyrazili na vycházku do města. Neuss je spolu s Trierem nejstarší německé město, obě mají přes dva tisíce let. Ještě než jsme vyrazili, tak jsem se díval, jak usazují první část oblouku nové lávky, která spojí oba břehy přístavu.
Šli jsme podél vody až na konec přístavu a teprve tam odbočili do města. Počasí bylo pěkně slunečné a na procházku jako dělané. Nejdříve jsme se stavili v Chrámu svatého Quirina. Nádherná stavba, ale o té jsem už dříve psal. Prošli jsme městem až na kraj k poslední dochované bráně původního městského opevnění. Je nyní spojena skleněno - betonovým mostem s budovou místního muzea, vypadá to dost hrozivě. Ono to muzeum také není žádný architektonický skvost… Ve věži je část muzejní expozice, většinou historické věci týkající se přibližně středověku. Byli jsme se tam pak podívat v neděli třetího odpoledne. Prošli jsme pod věží a došli k fontáně, tam jsem se neovládnul a udělal asi milion fotografií padající vody a bublin tvořících se na hladině. Podívejte se sem a sami uvidíte, že vznikly i zajímavé obrázky. Když jsem se dostatečně vyřádil, přešli jsme tramvajové koleje a vešli do parku. Park je to moc hezký, s růžovou zahradou, fontánou, dvěma rybníčky a Nordkanalem, který jej dělí na dvě části. Akorát stromy byly hodně poničeny nedávnou vichřicí a všude se válely olámané větve a padlé kmeny, které už zahradnická firma likvidovala a dávala zase park do pořádku. U jednoho z rybníčků jsme se zastavili a kochali se pohledem na kachny, já opět trochu fotil, když v tom do mne Evička šťouchla a ukázala ke středu vodní plochy, odkud se k nám něco blížilo. Nejdřív jsem si myslel, že je to nějaká vodní krysa, ale nakonec se z toho vyklubala malá vydra. Zviřátko si vylezlo na kámen nedaleko nás, provedlo kompletní očistu, chutě posvačilo jakýsi lusk, či snad lupen to byl, pohlédl si s jednou z kachen do očí, šup do vody a zmizel kamsi pod větvemi sklánějící se nad hladinou. Ze setkání s ní vznikla hezká fotoserie, kterou si můžete prohlédnout tady.
Na kraji parku pak stojí vodárenská věž, která byla původně větrným mlýnem a roku 1881 byla přestavěna na vodárenskou. Cestou zpět do města jsme potkali několik zajíců. Ve městě pak mají úžasnou sochu věnovanou všem, kteří se starají o kanalizaci. Také jsme objevili budovu večerní univerzity nazvanou Romaneum, která má v základech historické sklepy.






















2.srpna 2014

Na sobotu jsme si naplánovali výlet vlakem do Düsseldorfu. Cestou k nádraží jsme objevili úžasný obchod se vším do bytu. Měl pět pater, nakoukli jsme pouze do oddělení světel, dokázal bych tam nechat spoustu peněz…
Na nádraží jsme čekali asi deset minut než vlak přijel. Nebyl to takový, co staví na každé mezi, jak jsem očekával, ale něco jako náš zrychlený, takže jsme museli až na hlavní nádraží, na zastávce, kde jsem plánoval vystoupit, nestavěl, ani nepřibržďoval. Z nádraží jsme vyrazili k televizní věži. Cestou jsme narazili na hejno hus, které se pokojně pásly u čtyřproudové silnice. Když jim na jedné straně silnice tráva přestala chutnat, vydaly se bez okolků a čekání na zelenou, natož nějakého se rozhlížení, na druhou stranu. Auta zastavila a čekala až husy klidně přejdou, nikdo se nerozčiloval, nikdo nezatroubil a všichni se královsky bavili. No, jen se na to podívejte.
Den byl opět nádherně slunečný a teplý.
Z výšky 186ti metrů je pohled na město královský, opět jsem se neovládl a vyrobil velké množství fotografií. Zde jsou ty povedené a zdařilé umístěny.
Po výhledu na město jsme si dali u zmrzlináře pod věží zmrzlinu a po promenádě podél řeky došli až na staré město. Procházeli jsme uličkami a zákoutími a najednou začalo poprchávat. A kapek bylo čím dál víc, když už lilo jako z konve, jsme se schovali v jednom knihkupectví. Když přestalo, zamířili jsme zpátky k nádraží, ale napůl cestě začalo lejt znovu. A tak jsme se ukryli v městském kostele. Byla tam zrovna výstava nějakého umění, ale jméno autora jsem si nezapamatoval. Potom jsme ještě chvíli stáli ve dveřích kostela a já fotil déšť, dokud nepřestalo. Došli jsme na nádraží relativně v suchu. Vlak do Neuss měl půl hodiny zpoždění, to nás moc nebavilo, když přijel, tak byl pěkně našlapanej. V Neuss jsme zase čekali na nádraží než přestala další přeháňka.
Na loď jsme přišli s ušoupanýma nožičkama.












6.srpna 2014

Po poledni jsme dojeli do přístavu v Emmerichu, Joop s Monique odjeli domů, protože jsme měli nakládat až v pátek.
Vyrazili jsme na vycházku do města. Po promenádě podél řeky
až ke kostelu St.Martini, velký kostel s barevnými okny a uvnitř jednoduchou výzdobou. Úžasný prostor. Ostatně podívejte se sami. Schovali jsme se tam před deštěm a ve čtvrtek jsme se tam vrátili ještě jednou za slunečného počasí, kdy okna zářila sluníčkem. To samé jsme udělali i s kostelem St.Aldegundis. Každý z těch kostelů je jiný a přesto si jsou tak podobné, vnitřním klidem, atmosférou. Obrázky najdete tady.
Emmerich je malé hraniční město se třemi kostely, do toho třetího jsme se bohužel nedostali. Od přístavu ke kostelu St.Martini vede promenáda posetá kavárničkami a ozdobená různými sochami. Emmerich získal status města roku 1233, byl mu udělen Hrabětem Ottou z Geldernu.





















ZPÁTKY



11. května 2014

Dopoledne svítilo sluníčko a tak jsem nejdříve zakrýval kabelovou dráhu na palubě, foukal pěkný vítr, že jsem chvílemi měl co dělat, abych s těmi plechy někam neodlétl. Když jsem to měl všechno hotové, tak jsem usoudil, že je ten správný čas něco podniknout…
Těsně před polednem jsem se vydal na dobrodružnou výpravu do staré budovy přístavního překladiště se silem v Neuss, Neusser Lagerhaus A.G. Den předtím jsem si totiž všimnul, že v jedněch zazděných vratech je vybouraná díra, kterou by se dalo prolézt. Nejdříve jsem to šel tedy obhlédnout. Otvor byl dostatečný. Vrátil jsem se zpátky na parník a náležitě se na výpravu připravil. V první řadě jsem posbíral všechno fotografické vybavení, k němu jsem přibalil čelovku a do kapsy dal telefon, to pro sichr, jeden nikdy neví, kam spadne. Vzal jsem si jen bundu dešťovku, čehož jsem později litoval, protože tam celkem silně profukovalo a teplou bundu bych bez problémů snesl. Nejdřív jsem se nenápadně prošel podél budovy, zda odněkud někdo nekouká. Když byl čistý vzduch, „nenápadně“ jsem se protáhl dovnitř.
První, co mne zarazilo, byl rozsáhlý prostor a masivní betonové pilíře podpírající strop. Všude vrstvy stoletého prachu. Přiznám, že v první čtvrt hodině jsem neměl zrovna nejlepší pocit. Čekal jsem, kdy na někoho narazím, minimálně na nějaké bezdomovce. Stavba a prostory v ní k tomu byly jako stvořené. Taky jsem se zpočátku instinktivně vyhýbal těm nejtemnějším prostorám, ač jsem měl čelovku rozsvícenou. Za celou dobu, a to jsem tam brouzdal téměř tři hodiny, jsem na nikoho nenarazil a nenašel ani známky po tom, že by tam kdokoliv „bydlel“. Prostorami se proháněl vítra tloukl otevřenými dveřmi, rachotil různými uvolněnými plechy a vůbec vyráběl množství celkem strašidelných zvuků. Když už jsem se pořádně rozkoukal a odhodil zbytky nepříjemného pocitu, vlezl jsem všude, kde to jen bylo možné. Stejně se mi nepodařilo objevit schody do nejvyššího patra. Možná, že vedly z budovy, která už byla stržena. Škoda, mohl odtamtud být pěkný výhled.
V jednom koutě jsem narazil na hromady dřevěných lísek, košíků na ovoce a palet. Jinak byla celá budova prakticky prázdná. Veškeré stroje a zařízení bylo odmontováno, doslova vyrváno z betonu, ve kterém bylo ukotveno. V přízemí proto byla spousta hlubokých jam. Jediné, co zůstalo na svém místě, byly jakési trubky, násypky a váha. Jinak všude prázdné rozlehlé prostory. Nejvíc na mne zapůsobil prostor, který zaujímal, celé levé křídlo budovy a původně sloužil ke skladování obilí. Tam jsem si vylezl po žebříku asi deset metrů vysoko, až na podestu pod stropem, to byl pohled.
Celé to na mne působilo jako scéna z nějakého postkatastrofického filmu. Prázdné, rozsáhlé, betonové prostory, nikde nikdo, jen šumění holubích křídel pod stropem. Do toho poryvy větru mlátící vším, co nebylo dostatečně upevněno. Nikde nikdo. Zdemolované vybavení dílen a kanceláří, vytrhané kabely, rozbité elektrické rozvaděče.
Prostory to byly ideální k focení, světlo dopadající okny mezi podpěrné sloupy vytvářelo neskutečnou atmosféru zmaru a destrukce.
Bylo to zajímavé odpoledne a přineslo spoustu fotografického materiálu. Na výsledky mého snažení se můžete podívat v galerii na Rajčeti .
















ZPÁTKY



13. dubna 2014

Tak to zase jednou vyšlo a já si mohl udělat pěkný výlet.
Joop s Monique odjeli domů a nakládat jsme měli až v pondělí, tak jsem se v neděli kolem desáté hodiny sebral, vzal foťák a vyrazil na vlak, který staví za rohem (volnou chůzí pět minut). Chvíli jsem přemlouval automat, než mi vydal jízdenku do Düsseldorfu a chvilku na to přijel courák. Před půl jedenáctou jsem už vycházel z hlavního nádraží. Vzal jsem to doprava ke kostelu svaté Marie, tam zrovna skončila ranní mše. Stačil jsem udělat jen pár obrázků a zapálit svíčku a vyhodili mne, že se kostel zavírá. Kostel je z konce devatenáctého století, stavěli ho čtyři roky. Na konci druhé světové války byl rozbombardován a tak jej postavili znova. To jim trvalo devatenáct let. Při znovu postavení byla na okna použita betonová vitráž. To jsou barevná skla zasazená do betonových rámů. Z venku to vypadá divně, ale zevnitř je to zajímavé.
Od svaté Marie jsem šel stále doleva, až jsem došel k dvorní zahradě. Je to rozsáhlý park, který patřil původně k loveckému zámečku, ve kterém je nyní Goethovo muzeum. Park je to hezký plný různých soch, vodních ploch a zákoutí, kde se dá v klidu posedět. Ale je v něm neskutečné množství špíny a odpadků, což mne hodně zarazilo. Všechno kvetlo a vonělo, byla to příjemná procházka. Parkem jsem kolem divadelního muzea došel až k hudební síni, za kterou začíná komplex staveb uměleckého paláce a je v něm muzeum Kunstpalast. Mají zde sbírku obrazů od patnáctého století do současnosti, pak je tu oddělení moderního umění a celé jedno křídlo je věnovánu sklu, od dávné minulosti po současnost. V expozici skla jsem ostatně strávil nejvíce času a udělal tam spoustu obrázků. Hodně skleněných objektů bylo od českých tvůrců. Prošel jsem i výstavu Umění a alchymie, věnovanou spojení zmíněných dvou disciplín od minulosti po současnost. Rozhodně bylo zajímavé to vidět. Ale bylo toho hodně a na konci mne to už přestávalo bavit…
Od muzea k hudební síni jsou obrovské záhony plné tulipánů.
Z muzea jsem šel na staré město, minul jsem uměleckou akademii. Podíval jsem se do Kaple svatého Josefa a zastavil jsem se v Basilice svatého Lamberta, udělal jsem pár obrázků a zapálil svíčku. Protože zrovna začínala mše svatá, na chvíli jsem se posadil a vyslechl si začátek. Historie svatého Lamberta začíná už na konci třináctého století, kdy na tomto místě stál malý vesnický kostelík.
Mé cesty pak vedly dál starým městem kolem náměstí se starou zámeckou věží, která je jediným, co zůstalo ze zámku a teď je v ní muzeum vodní dopravy. Zastavil jsem se u staré radnice ze šestnáctého století a pak uličkami starého města došel do růžové zahrady. Potom jsem se vrátil na nábřeží a podél Rýna došel pod televizní věž. Byla otevřena v roce 1982 a je 240 metrů vysoká, ve výšce 172 metrů se nachází otáčivá restaurace a vyhlídka. V noci na věži svítí a blikají ukazatele decimálních hodin. Na první pohled to vypadá jako nesmyslně blikající světýlka, ale po chvíli přemýšlení najdete systém a zjistíte kolik je vlastně hodin.
Pak už jsem šel kolem celního přístavu, který už dávno neslouží svému účelu a je z něj částečně přístav pro jachty a z části kulturní centrum. Jsou zde futuristické stavby, připomínající pařížskou čtvrť La Defence. Ty baráky jsou křivý na všechny strany. Mezi nimi se ztrácí pár původních historických, přístavních budov. Působí to hodně zmateně. Nejvíc mne pobavila budova, po které lezou postavičky v nadživotní velikosti, něco jako miminka na žižkovské věži, ale barevnější.
Tady jsem své putování zakončil a vyrazil k nádraží, které bylo odtud asi deset minut chůze.
Na loď jsem se vrátil někdy kolem šesté hodiny večerní s nožičkami ušoupanými po kolena. Ale výlet to byl fajn. Počasí tak akorát, ani zima ani teplo, jen mohlo být víc sluníčka, to se ukázalo až někdy po třetí hodině. Prochodil jsem úspěšně osm hodin a nafotil hromadu obrázků. Ostatně podívejte se na Rajče .
















ZPÁTKY



9. března 2014

Teprve první letošní střípky...
Přesně v poledne jsme se uvázali v Amsterdamu, v Houthavenu. Zas mne všichni opustili a tak jsem se také sebral, nechal parník bez hlídky a vyrazil na vycházku do vsi.
Byl krásný den, od rána modrá obloha, prostá mráčků, sluníčko svítilo a hřálo jako o život. Snažilo se nám dokázat, že zima už se konat nebude a jaro už je tady. Proto jsem z bundy vyndal teplou vložku a vyšel volným krokem podél vody k hlavnímu nádraží. Trvalo mi to necelou půl hodinu.
U nádraží jsem se zaseknul a udělal sérii obrázků. Zaměřil jsem se hlavně na detaily té krásné budovy, na všechny obrázky se můžete podívat v galerii na Rajčeti.
Centraal Station je klasicky a bohatě zdobená budova, navržena stejným architektem, který projektoval i Rijksmuseum, P.J.H. Cuypersem. Od zadání k otevření uběhlo dvacet let. Bylo uvedeno do provozu v roce 1889, je postaveno na třech umělých ostrovech vytvořených na téměř devíti tisících dřevěných pilotů (8687). Nádraží se už několik let předělává. Z venku je úžasné, ale uvnitř je dost zpotvořené a dost necitlivě přebudované. Pouze v hlavní hale zůstaly pěkné mozaikové stropy, zbytek nestojí za nic.
Dál jsem zamířil své kroky k váze, tam se něco dělo, všude spousta policajtů a nejmíň deset antonů jsem viděl. Odtamtud jsem šel podél grachtu hlouběji do centra. Tam jsem se zastavil v krámku s hologramy, tentokrát jsem se udržel a nekoupil si ani samolepku. Teď tam mají nově dvě 3D tiskárny, tak jsem je chvilku okukoval. Pak jsem zašel na umělecký trh, žádný z obrázků mne neoslovil tak, že bych si řekl „To bych měl rád doma“. Odtamtud jsem zamířil kroky kolem městského muzea ke královskému paláci a zpátky k hlavnímu nádraží.
Všude byly davy lidí a tak jsem se snažil si vybírat vedlejší uličky, kde pro změnu nikdo nebyl, to bylo příjemné. Počasí bylo fajn a tak obyvatelstvo a ještě více turistů vyrazilo do ulic.
Na parník jsem se vrátil po půl páté s ušoupanýma nožičkama…
Ale den to byl pěkný.








ZPÁTKY

Hollandské střípky z předchozích let

Rok 2oo8 Rok 2oo9 Rok 2o1o Rok 2o11 Rok 2o12 Rok 2o13


Vše se mění, jen změna trvá...